ga('require', 'ec');
Blog
 • İnstagram'dan Satış İpuçları
  Yayınlayan: Cevaheer | 09 Nisan 2020

  İnstagram

   

  İnstagram'ın 1 milyardan fazla kullanıcısı var. Ve bunların %80'in den fazlası uygulamayı satın almak veya yakın gelecekte satın almayı düşündükleri ürünlere bakmak için kullanıyor.

   

  Peki bu alışverişler nasıl yapıyorlar? Shoppable post adı verilen oldukça yeni bir özelliği sayesinde.  Instagram'ın 2016 sonlarında test etmeye başladığı bu özelliğini, 2018'de dünya çapında resmen başlattı.

   

  Shoppable Postlar

   

  İnstagram'da satış yaparken, platformlar birbirine bağlı olduğu için ürün kataloğunuzu Facebook'ta olduğu gibi bağlayabilirsiniz. Ancak müşteri için kullanıcı deneyimi farklıdır. Facebook Ürün Kataloğu üzerinden Instagram'da shoppable yayınları kullanmanın bir uzmanlığı yoktur. Bu sadece bir kullanıcı tercihi. Hangi sosyal medya platformunda satacağınızı seçerken hedef kitlenizi gerçekten bilmek önemlidir.

   

  İnstagram'da alışveriş yapılabilir bir gönderi gördüğünüzde anlamanız çok kolay, çünkü küçük bir alışveriş çantası simgesine göreceksiniz. Bir kullanıcı bu ürünlerden birine tıkladığında ürünün adını ve fiyatını görür. Tekrar dokunduğunda ise daha dafazla bilgi görüntüler. Sonrasında ise gördüğünü beğendiyse hemen Instagram uygulamasında alıverişi sağlayabilir.

   

  İpuçları

   

  1.Profesyonel, yüksek kaliteli görüntüler kullanılmalıdır. İnstagram görsel tabanlı bir platformdur. Ürününüzün görüntüsü, insanların ilk gördüğü şeydir. Daha sonrasında metni görürler, bu yüzden görüntülerinizin kaliteli olmasına dikkat ediniz. Unutmayın, bu ürünü bir ekran üzerinden satmaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden ürününüzü en iyi şekilde gösteren yüksek çözünürlüklü görüntüler kullanın.

   

  2.Düzenli olarak post çıkın ve sponsorlu reklam verin. Düzenli olarak haftada minumum iki paylaşım yapınız ve bunu her zaman aynı gün ve saatlerde paylaşmaya çalışınız. Hafta da en az bir kerede sponsorlu paylaşım yapanız. Bunu yaparken hedef kitlenizi iyi belirleyerek bu kişilerin önüne çıkmaya çalışın. Kesinlikle her kitleye hitap etmeye çalışmayın. Eğer daha geniş bir kitle istiyorsanız farlı hesaplarla farklı kitlelere ulaşınız. Hepsini aynı hesabınızda yapmak kullanıcının kafasını karıştıracaktır.

   

  3.Mesajlara cevap verin. Kesinlikle ve kesinlikle her mesaja profesyonelce cevap verin.

   

  4.Aralıklar kampanyalar yaparak ürünlerin yanında hediye verin.

   

  5.Özel günlerde, Sevgililer Günü, Anneler Günü vb, o güne özel içerikler hazırlayın ve bunu birkaç hafta öncesinden planlayın.

   

  6.Müşteriye ihtiyaç duyduklarını düşündürün. Bunu nasıl mı yapılır? Basit. Yaşam tarzı temalı görüntüler paylaşalım. Ürününüzü gerçekten kullanan veya giyen birinin görüntüsü, satışlarınızı üç katına çıkarmazsa bile en az iki katına çıkartır ve bu düz arka plana sahip tek başına bir ürün resminden çok daha etkilidir. Kısacası, ürününüzü satın aldıktan sonra kullanıcıya hayatlarının ne kadar iyi olacağını göstermelisiniz.

   

  7.Eğer sosyal medya da satış konusunda uzman olan bir ekip arkadaşınız yoksa bunu ajanslarla yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu bir uzmanlık alanıdır. Ve bu ajansın gerçekten bu konuda uzman bir ekibe sahip olması çok önemli. Bunu nasıl anlayabiliriz? Çalıştıkları firmaları sorun, yaptıkları işleri inceleyin, çıktıkları postlardaki gerçek beğenilere bakın, satışların ne zaman başlayacağı konusunda yaklaşık bir zaman vermelerini isteyin.

   

  Cevaheer'e üye değil misin? Üye olmak için tıkla...

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat