ga('require', 'ec');
Blog
 • 10 Instagram, Pinterest ve Facebook'ta Yaratıcı Shoppable Post Örneği
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 08 Mayıs 2020

  Katalog alışverişinin eski güzel günlerini hatırlıyor musunuz? Parlak bir derginin sayfalarında gezinebildiğiniz, dikkatinizi çeken ve sizi hemen ilgilenen bir müşteriye dönüştüren bir zaman.

   

  Bu nostaljik zamanlardan beri markalar için çok şey değişti. Sosyal medya ve içerik sunumu sayesinde markalar göz atma ve satın alma arasındaki boşluğu dolduruyor.

   

  Bu boşlukla ilk etkileşimim Instagram'la oldu. Kaydırma çubuğunu boş bir şekilde aşağıya doğru kaydırıyordum ve sağ üst köşede bir alışveriş çantası olan bir takıya takıldım. Ardın dan bu çantaya dokunarak fiyat bilgilerini göremeye başladım ve başka bir dokunuşla da kredi kartı numaramı giriyordum.

   

  Tüm zaman boyunca, sürecin kolaylığı karşısında hayrete düştüm - yaklaşık beş dakika içinde etkileşimden alıcıya dönüştüm, hepsi de bu shoppable özelliğiyle oldu..

   

  Alışveriş yapılabilir içerik nedir ve neye benziyor? Şimdi bunu ele alalım.

   

  Shoppable İçerik Nedir?

   

  Shoppable içerik, pazarlamacıların, göz atma işleminden satın alma işlemine dönüşüm yolunu kolaylaştıran, eyleme geçirilebilir satın alma noktaları veya ürün önerileri ile çekici görüntüler (genellikle hikaye anlatımı biçiminde formüle edilmiş) kullandıkları bir görsel ticaret şeklidir.

   

  Shoppable yayınları, satışları artırmanın ve pazarlama kampanyanızı tamamlamanın en iyi yoludur. Kitlenize en sevdikleri platformlarda alışveriş yapma gücü sağlamak, onlara markaları keşfetmenin erişilebilir bir yolunu sunar. Ayrıca, sosyal yayınlarda bir katalog tanıtmak için yeni bir yol isteyen içerik pazarlamacılarına da yardımcı olur.

   

  Instagram'dan başlayarak bazı Shoppable yayın örneklerine bakalım.

   

  Instagram Shoppable Postları

   

  Instagram'ın platformu, shoppable özellikleri ve yetenekleri ile zengindir. Örneğin, Instagram'ın Keşfet sayfasında yeni markalar bulmaya ayrılmış bir bölüm var.

   

  Instagram kullanıcıları, uygulamanın çeşitli yerlerinde shoppable gönderileriyle etkileşimde bulunabilir: Hikayeler, ana özet akışı ve aşağıda gösterilen Keşfet sayfası:

   

   

   

   

  Alışveriş yapılabilecek içerik yayınlamaya başlamak istiyorsanız, Instagram'ı kullanmak harika bir fikirdir - özellikle kitlenizi göstermek için bir ürün kataloğunuz varsa. İnsanların yüzde 81'i alışveriş yolculuğunu Instagram’da yeni ürünlere göz atarak başlar. Bu, potansiyel müşteri oluşturmak için Instagram'ın yıldız bir oyuncu olduğu anlamına gelir.

   

  Instagram'da shoppable içerik yayınlamak için Instagram Business hesabına ihtiyacınız olacak. Ardından kataloğunuzu yüklemek, listeleri ayarlamak ve shoppable seçeneklerini ürünlerinize entegre etmeniz gerekecektir. Böylece potansiyel müşteriler kolayca posttaki beyaz noktalara tıklayarak tüm ürün bilgilerini inceleyebilecek. Ve isterse tek tıkla alabilecek.

   

   

   

   

  Ayrıca, kullanıcılar Instagram'ın Hikayeler özelliğinde de alışveriş yapabilirler. Hikaye ekranına tıklamak oynayan içeriği değiştirdiğinden, kullanıcılar alışveriş yapmak için kolayca sayfayı yukarı doğru kaydırıp ürünü satın almaya atlayabilirler.

   

  Şimdi bazı örneklere bakalım.

   

   

  En İyi Instagram Shoppable İçerik Örnekler

   

   

  1. Dünya Pazarı

   

  Shoppable postunuzu yayınlamanın en iyi yöntemlerinden biri, ürünlerinizin müşterilerinizin yaşamlarına nasıl uyarlanabileceğini göstermektir. Örneğin, bir ev dekorasyon mağazası olan World Market firmasını ele alalım. Bir resim çerçevesini ve küreyi sergilemek için post, ürünlerin dekoratif bir görüntünün parçaları olarak nasıl kullanıldığına dikkat edin.

   

   

   

   

  Kullanıcılar gönderinin sol altındaki "Ürünleri Görüntüle" düğmesine dokunarak kitaplıktaki hangi ürünlerin alışveriş yapılabileceğini görebilir. Fiyatı, ürün adını görebilir ve bu kutucuklara dokunurken satın alabilirler. Kullanıcıların nasıl ödeme yapabileceklerini bilmelerini sağlayan kutucukların bu işleminden sonra Afterpay logosuna nasıl hemen ortaya çıktığına dikkat edin.

   

  2. Stil Classics

   

  Stil Classics firması kurumsal ürünler satan bir markadır ve aşağıdaki bu postları bir ürünün müşteriler için nasıl yararlı olabileceğinin harika bir örneğidir. Ayrıca, bu fotoğraf gibi, ürününün postun odak noktası olması gerektirmez - alışveriş yapılabildiği sürece "Ürünleri Görüntüle" düğmesi satılanları vurgulayacaktır:

   

   

   

   

  Özellikle evden çalışmak için yapılmış bu kese, zarifçe içeriğin önüne geçmeden postu tamamlıyor. Başka bir süperstar özelliği ise, ürünün markanın minimalist estetiğinde ve marka renklerinde nasıl çalıştığıdır: beyaz, siyah ve krem. Böyle bir taktik marka bilinirliğini destekler.

   

  3. Glacelis

   

  Mevcut kampanyanızın bir parçası olarak mevsimsellik veya tatiller mi kullanıyorsunuz? İlham almak için Glacelis sanat mağazasından bu gönderiye bakın. Anneler Günü promosyonunun bir parçası olarak, bu shoppable görüntü, anneler için mükemmel hediyeler olan bazı içerikleri tanıtmaktadır:

   

   

   

   

  Bu yayında satılık birden fazla ürün bulunduğundan, alışveriş yapılabilir öğelerin ızgara şeklinde sunulduğuna dikkat edin. Bu, Instagram Business'ta yayınınızı oluştururken yapılandırabileceğiniz bir özelliktir.

   

  4. UBTECH Robotik

   

  Shoppable videolar bir taktiktir ve UBTECH Robotics'teki pazarlamacılar bunu kendi yararlarına kullanır. Yeni bir ürünü ticari bir biçimde göstermek için ekip, kullanıcıların önüne alışveriş yapmak için dokunabilecekleri bir videoyla çıkıyorlar.

   

   

   

   

  Bu gönderi bir video olduğu için, shoppable yapılabilmesi için tek seçeneğin "Bu Videoda" biçimini seçmektir. Buna rağmen, videolar bir tarayıcının dikkatini çekmek için süper çekici bir yoldur – Instagram’da boş boş dolaşırken bu videonun benim dikkatimi çektiğini kesinlikle söyleyebilirim.

   

  5. AYR

   

  "Hava" olarak telaffuz edilen ve Tüm Yıl Boyunca kısaltma olarak kullanılan AYR, tişört ve kot pantolon gibi temel kıyafet ihtiyaçları satan bir giyim firmasıdır.

   

   

   

   

  AYR'nin ürünleri, insanların dolaplarında zaten bulunan kıyafetlerdir, bu nedenle bu yazı yaratıcı hale gelir ve yıldızların kıyafetlerini nasıl giydiğini gösterir. Bu pazarlama tekniği eğlencelidir ve markanın kişiliğini gösterirken, kıyafetlerini ünlüler gibi nasıl giyileceğini gösterir.

   

  6. iPort Ürünleri

   

  Belki şirketiniz aksesuar satıyor ve ve ürünlerinizi en iyi sunmanın yolu bunları kullanılırken görüntülemektir. Aşağıdaki satın alınabilen Apple aksesuarları satan iPort Products firmasının yaptığı gibi.

   

   

   

   

  Bu paylaşım Apple-aşkını akılda tutuyor. Bu aynı zamanda Apple’ın minimalist ve şık tasarımını andırıyor, ancak iPort'un markasını da destekliyor. Bunun gibi son derece markalı paylaşımın iPhone veya iPad'lerinde gezinen kullanıcıların aklında uzun süre kalacak ve bir gün bir kılıfa ihtiyaçları olduğu zaman bu firmayı hatırlayacaklardır.

   

  7. Frances

   

  Arizona merkezli bir butik firması olan Frances’s pazarlamacıları, yazın tatilinden Glacelis firmasına benzer bir taktikle yararlanıyor. Bu marka Dünya Günü'nü kutlamak için sürdürülebilir ürünler koleksiyonlarını satışa sunuyor.

   

   

   

   

  Bu yazının başlığı ürünü satmak için markayı kullanmanın harika bir yoludur. Postun rahat dilinden ve emojilerin kullanımından, Frances'un hedef kitlesinin daha genç olduğu söylenebilir. Böylece, yazının ifadesi ve yürütülmesi, sürdürülebilirlikle ilgilenen teknoloji meraklı izleyicilerin ilgisini çekmek için yapılır.

   

  Şimdi bazı Instagram post örnekleri gördüğünüze göre, shoppable post araçları sunan Pinterest'i başka bir sosyal medya platformuna geçelim.

   

  Pinterest Shoppable Yayınları

   

  Pinterest kullanıcılarının neredeyse yarısı alışveriş yapmak için platformu ziyaret ediyor. Bu nedenle, Pinterest'teki shoppable gönderileri potansiyel müşteriler oluşturmak ve marka bilinirliği oluşturmak için ilgi çekici bir yoldur.

   

  Instagram'a benzer şekilde, Pinterest kullanıcıları shoppable yayınları bulmak için bir ana sayfa kullanabilir. Keşfet sayfası yerine bu, aşağıda gösterildiği gibi ana sayfada olacaktır: Pinterest keşif sayfası Kullanıcılar, genişletmek ve iğnenin içindeki ürünü satın almak için iğneye dokunabilir. Bunlara Ürün Pimleri denir. Kullanıcılar bir Ürün Piniyle etkileşim kurduğunda, daha fazla bilgi görmek ve gönderideki resme tıklayarak veya pinin açıklamasının kopyasındaki bağlantıya tıklayarak alışveriş yapabilirler:

   

   

   

   

  Kullanıcılar özellikle Ürün Pinlerini aramak isterse, ana sayfadaki açılır menüden bu seçeneği seçebilir ve doğrulanmış satıcılardan göz atmaya başlayabilirler.

   

   

   

   

  Pinterest'in Doğrulanmış Satıcı Programı, doğrudan Pinterest sayfanızdan alışveriş yapmanıza olanak tanır. Ürün Pinleri sayfasında görünmeye ek olarak, doğrulanmış satıcılar da Ürün Pinlerinin yatırım geri dönüşlerini ölçebilirler. (ve sayfalarında güzel ve parlak bir Doğrulanmış Satıcı logosu kullanabilirler)

   

   

   

  Bu ücretsiz olan program için tek ihtiyacınız olan satmak için ürünler ve bir Pinterest Business hesabıdır. Unutmayın, Pinterest kullanıcıları fikirleri kaydetmek ve yeni markalar bulmak için uygulamadan yararlanır, bu nedenle bu büyük bir olası satış yaratma platformudur.

   

  Facebook Shoppable Postaları

   

  Bir Facebook hesabınız varsa, muhtemelen Haber Kaynağınızda gezinirken shoppable yayınlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Facebook'ta herhangi bir reklamla veya Sponsorlu içerikle etkileşimde bulunuyorsanız, büyük olasılıkla "Şimdi yükle" veya "Şimdi Satın Slın" gibi CTA düğmeleriyle karşılaşmışınızdır.

   

  Bunlar, karusellerde (bir içerik kataloğunu görmek için bir reklamı hızlıca kaydırma), statik bir Reklamda veya Sponsorlu içerik kenar çubuğunuzda görünebilir.

   

  Facebook'ta alışveriş yapılabilir içerik biraz daha farklı, çünkü bunlar daha büyük Facebook Reklamları ekosisteminin bir parçası. Bu nedenle, Alışveriş Edilebilir içerik yayınlamak istiyorsanız bir Facebook Business hesabı oluşturmanız ve bir Reklam kampanyası yürütmeniz gerekir. Birkaç adım daha dahil olmasına rağmen, Facebook Shoppable yayınları reklamcılık stratejiniz için büyük bir değer olabilir.

   

  Bunun nedeni, Facebook'un yaygın olarak kullanılan bir platform olması ve kitle keşfi için bilinen bir platform olmasıdır. Alışveriş yapabileceğiniz yayınlarınızın doğru hedef kitle tarafından göründüğünden emin olmak için Facebook Reklam Yöneticisi'ni de kullanabilirsiniz.

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat