ga('require', 'ec');
Blog
 • 11 Önemli Pazarlama Taktiği
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 30 Nisan 2020

  İşte size eğlenceli küçük bir meydan okuma: sahada başlayacak birine tavsiye edeceğiniz üç pazarlama stratejisi nedir? Kolay değil mi?

   

  Benim önerim - sosyal medya postları, e-posta bültenleri ve içerik teklifleri.

   

  Pazarlamacılar olarak denenmiş ve gerçek pazarlama taktiklerini listeleyebiliriz. Neyin işe yaradığını biliyoruz. Ancak müşterileri memnun etmek en önemli öncelik olduğunda, "hep aynı şeyler" kitleleriniz için gereksiz görünebilir.

   

  Bu nedenle, pazarlama stratejileri yürütürken kutunun dışında düşünmek esastır. Eğer şüşterilerinizi sıkmak istemiyorsunuz ve aynı zamanda kampanyaları oluşturmaktan sıkılmak istemiyorsunuz.

   

  Burada, daha önce görmüş olabileceğiniz veya görmemiş, ancak yıllardır popüler olarak uygulanmadığını gördüğünüz bazı pazarlama stratejilerini tanıtacağız.

   

   

  11 Önemli Pazarlama Taktiği

   

  1. İnfographics oluşturun ve dağıtın.

  2. Sektör liderleriyle görüşmeler yapın.

  3. Bir video serisi stratejisine yatırım yapın.

  4. Uygulamaları sosyal içerik planlamasına dahil edin.

  5. Bir web seminerine ev sahipliği yapın.

  6. Diğer alanlarda SEO kullanın.

  7. Karar almak için metriklere bakın.

  8. Mikro-etkili ortaklıkları düşünün.

  9. Forumları kendi yararınıza kullanın.

  10. Kitlenizi farklı platformlarda test edin.

  11. Etkileşimli mesajlaşma ile çeşitlendirin.

   

  Aynı şeyi daha fazla yapmaktan sıkılacaksanız, hedef kitleniz de muhtemelen aynı şeyi düşünecektir. O halde pazarlama planınızı daha çok renklendirebilecek bazı ilginç şeyler hakkında konuşalım.

   

  1. İnfografikler oluşturun ve dağıtın

   

  Pazarlamacıların % 19'u infographics’i içerik pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kullanıyor çünkü müşteriler için çok yararlı. Eğer sosyal medyada veri yayımlıyorsanız Infographics karmaşık bilgileri basit ve eğlenceli bir biçimde sunar:

   

  Infographik örneği:

  Görsel içerik metinden daha ilgi çekicidir ve bilgileri yine de yararlı bir şekilde sunar - ayrıca, tam bir raporu okumak için zamana sahip olmayan (veya verilerden sonuç bulmakta zorluk çekebilen) muhtemelen bir Infographic’i eğlencesi ve hızlı bulur.

   

   

  Ayrıca, Infographics görsel platformlar için harika bir içerik parçası olabilir (ve yapması oldukça eğlencelidir). Daha önce hiç infografik oluşturmadıysanız ve başlamak istiyorsunuz neden hemen internet ten bir veya iki şablon indirmiyorsunuz.

   

  2. Sektör liderleriyle görüşmeler yapın

   

  Sektör liderlerinin, özellikle LinkedIn gibi profesyonel ağlarda takipçileri vardır. Onlarla görüşme yapmak bloğunuzdaki içeriği çeşitlendirmek ve ağınızı genişletmek açısından çok faydalı olacaktır.

   

  Röportajlar basit bir fikir gibi görünebilir, ancak sektör lideriyle düzgün bir şekilde optimize edilmiş bir yazı, bağlantılarınızı büyütür ve okuyuculara yararlı içerik sağlar.

   

  Sektör liderlerinin röportaj yapmak için ağınızı kontrol edin- üzerinde çalışmak için bazı harika bağlantılarınız olabilir. Röportajı yayınlayıp paylaştığınızda, düşünce liderini ve sektörü etiketlediğinizden emin olun, böylece daha geniş bir kitle sizi organik olarak bulma şansına sahiptir.

   

   

  3. Bir video serisi stratejisine yatırım yapın

   

  İçerik pazarlama stratejinize yatırım yapıyor musunuz? Henüz video içeriği veya video serisi oluşturmayı planlamadıysanız veya planlamasını yapıyorsanız, video içeriği başlamak için harika bir yerdir. Aslında, pazarlamacıların % 88'i video içeriğinin onlara harika bir geri dönüş sağladığını söylüyor.

   

  Videolar markanızla ilgili her şey hakkında olabilir. Örneğin, müşterilerinizin personele odaklanan yayınlara gerçekten iyi yanıt verdiğini düşünüyorsanız? Bu durumda, ilk video diziniz, personelinizin işletme hesabınızın Hikayesi'nde müşteri sorularının yanıtlandığı hızlı bir Instagram çıkışı olabilir.

   

  Alternatif olarak, işletmenizin kendi kurs içeriği varsa, bunları YouTube'a yüklemeyi ve müşterilerinizle paylaşmayı düşünün. Bu şekilde içeriğe kitleniz için birden fazla alanda erişilebilir.

   

   

   

  4. Uygulamaları içerik planlamasına dahil edin

   

  Görüşmeli pazarlama profesyonellere hedef kitlelere en iyi nasıl ulaşacaklarını gösterdiği için çok önemlidir. Bazı şirketler için en iyi konuşma kanalı e-posta veya sohbet botları aracılığıyla yapılır - ancak pazarlama ve iş araçlarına sahip bir uygulamaya ne dersiniz?

   

  Örneğin, WhatsApp dünyanın 1 numaralı mesajlaşma uygulamasıdır ve eşlik eden bir İş uygulamasına sahiptir. Bir İşletme sayfasından müşterilerle daha kişisel düzeyde etkileşim kurmanıza olanak tanır. Müşteriler sayfaya soru yazabilir veya çevrimiçi mağazanızı ziyaret edebilir ve sunduğunuz ürün veya hizmetlere göz atabilir.

   

  Müşterilere daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak istiyorsanız, müşterilerin zaten nasıl kullanacaklarını bildikleri uygulamaları kullanmak harika bir başlangıçtır. Yeni bir ürün lansmanına veya bir promosyona aksesuar olarak bile kullanılabilirler. Çünkü bazen müşterilere satış hatırlatıcısı yazabilmeyi çok istemez misiniz?

   

   

  5. Bir web seminerine ev sahipliği yapın

   

  Web seminerleri, işletmeniz için sektör uzmanlığını sağlamlaştırmanın başka bir yöntemidir. Ayrıca kitlenizi markanızın arkasındaki insanlarla ilişkilendirmenin bir yoludur. Bir web semineri izleyicilerine çevrimiçi bir eğitim sunumu sağlar ve bir konferans planlamaktan daha ucuz ve daha kolay bir seçenektir.

   

  Bir web seminerinin işletmeniz için nasıl görüneceğinden emin değil misiniz? Şirketinizdeki iki veya daha fazla kişi tarafından tartışılabilecek daha büyük konuları düşünün. Örneğin, bir pazarlama şirketi için bu, "sosyal medya pazarlaması" veya "potansiyel müşteri kazanımı" gibi görünebilir.

   

  Müşterileri web seminerinize katılmaya davet etmek, onlara sabırsızlıkla bekleyecekleri bir etkinlik sunar. Ayrıca, genellikle canlı etkinliklerdir ve daha sonra kayıtları yayınlanır. "Yalnızca bir kerelik" etkinlik, müşterilere daha fazla katılma teşviki verir, bu nedenle son bilenler değildir.

   

   

  6. Diğer alanlarda SEO kullanın

   

  SEO, trafik oluşturmak için mükemmeldir, ancak işletmenizin diğer alanları için de kullanabilirsiniz. Örneğin, anahtar kelime araştırması yeni ürünleri adlandırmanıza yardımcı olabilir, böylece olası satışları bulma şansı daha yüksektir.

   

  Müşterilere hizmet veren başka bir SEO taktiği olarak, topladığınız önceki verileri, alıcılarının yolculuğunun her bölümüne hitap eden müşteri odaklı bir strateji oluşturmak için kullanabilirsiniz. Yeterli potansiyel müşteri oluşturduğunuzu fark ettiyseniz ancak yeterince müşteri dönüştürmüyorsanız, SEO verileri bu boşluğun nerede olduğunu ve nasıl düzeltileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

   

  Bunlar SEO'nun size yardımcı olabileceği sadece iki yoldur, ancak daha fazla fikir için SEO'yu pazarlama karar vermede kullanmak için yazımıza bakın.

   

   

   

  7. Karar verme için metriklere bakın

   

  Pazarlamacıların yalnızca % 35'inin önceki kampanyaların metriklerini anlamanın önemli olduğuna inandığını biliyor muydunuz? Sonuç olarak, tamamlanan kampanyaların metriklerini ve ROI’ı (yatırımdan kazanç) anlamak bir sonrakini nasıl yapılandırdığınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

   

  Örneğin, ROI verileri, işletme hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı söyleyebilen göstergelerden biridir. Ayrıca, kitleler için neyin işe yaradığını ve neyin daha iyi reklam harcamalarına ve içerik planlamasına yol açmadığını analiz etmek. Müşterilerinizin kampanyalara nasıl yanıt verdiğini bilmek, onları nasıl hedefleyeceğiniz konusunda daha iyi fikirler verir.

   

   

   

  8. Mikro-Influencer ortaklıkları düşünün

   

  Evet, influencer pazarlama son derece etkilidir - ancak son derece pahalı olabilir. Belki de 5 milyon Twitter takipçisi olan bu etkileyiciyle ortaklık planlamak için bütçeniz yok, ama 8.000 takipçisi olan etkilenen kişi ne olacak?

   

  Bir mikro-Influencer daha küçük kitlesi, bu rakamların kitleleriyle etkileşim kurmak için daha fazla bant genişliğine sahip olduğu anlamına gelir, böylece bir kişinin takipçisi sayısı ve katılımı arasında sağlıklı bir denge bulmayı bekleyebilirsiniz.

   

  Ayrıca, mikro-Influencer daha fazla hedef kitleye sahip olma eğilimindedir. Örneğin, bir yazılım geliştirme şirketi için çalıştığınızı ve en yeni oyun bilgisayarı lansmanınız için bir etkileyiciyle ortaklık kurmak istediğinizi varsayalım. Milyonlarca takipçisi olan ünlü bir influencer ile ortaklık yapmak size büyük bir bilinirlilik kazandırabilir, ancak bunların sadece bir kısmı oyun bilgisayarlarıyla ilgilenecektir.

   

  Alternatif olarak, oyun topluluğunda her biri 4000 takipçiye sahip 3-4 mikro-Influencer ile ortaklık yaparsanız, yine de oyun ve oyun yazılımlarıyla ilgilenen büyük, aktif kitlelere maruz kalma şansınız vardır.

   

   

  9. Kendi yararınıza forumları kullanın

   

  Çevrimiçi forumlar, kullanıcıların çeşitli konular hakkında soru sorabileceği ve cevaplayabileceği platformlardır. Başlangıçta forumlar, pazarlama ile çok az bağlantısı olan veya hiç bir bağlantıları olmayan gibi görünebilir, ancak aslında harika bir marka farkındalık aracıdır.

   

  Örneğin, bir web tasarım şirketi için pazarlamacı olduğunuzu ve Reddit veya Quora gibi bir forumu incelediğinizi varsayalım. Sonunda, bir web sitesi oluşturmak için kullanılacak en iyi araçlar hakkında bir soru ile karşılaşırsınız. Soruyu uzmanlığınızı kullanarak yanıtlayabilir ve "En iyi video yapımcısı nedir?"

   

  Quora ile ilgili bir endüstri sorununun cevabı

   

  Görüntü Kaynağı

   

  Bu şekilde, kullanıcıyı şirketinizin markasına tanıtabilirsiniz, ancak biraz daha ileri gider: soruyla karşılaşan herkes cevabınızı görme şansına sahip olacak ve eğer çok iyiyse üst sıralarda kalmanıza yardımcı olacaktır. Nihayetinde, forumlar arama motorları gibi çalışır - en iyi, en yüksek puan alan ve en yararlı sorgu cevapları önce görüntülenir.

   

   

  10. Kitlenizi farklı platformlarda test edin

   

  Sosyal medya kitleleriyle ilişkiniz yorum bölümleriyle başlayıp bitiyorsa, yeni büyüme fırsatlarını denemek için çok daha fazla alan var. Kısa soru testleri takipçilerinizi aktif olarak meşgul etmenin bir yoludur.

   

  Sınavlar bir blog gönderisinde, bir Instagram hikaye anketinde, bir Twitter anketinde veya videoda olabilir. Sınav kişilik temelli, kitlenizin endüstri bilgilerini test etmenin bir yolu veya meslektaşlarınıza bir giriş olabilir.

   

  Birkaç çevrimiçi test oluşturucuyu deneyin ve bir sonraki kampanyanız için neler yapabileceğinizi görün. Gelecekte hızlı bir şekilde "En sevdiğiniz Sosyal Medya Platformu Sizin İçin Ne Söylüyor" sınavına yer var mı?

   

   

  11. Etkileşimli mesajlaşma ile çeşitlendirin.

   

  Soru testi postlarına benzer şekilde, takipçilerinizin içeriğinizin oluşturulması ve dağıtımına dahil edilmesi, müşteri ilişkileri oluşturmanın çok büyük bir yoludur. Dahası, çoğu çevrimiçi platform ve kanalın bunu kolaylaştırmak için kendi araçları vardır.

   

  Örneğin, Facebook'ta takipçilere sorduğunuz bir soruyla eşleştirmek için göz alıcı bir görsel yapmak için bir şablon kullanabilir veya bir yarışma düzenleyebilir ve bu güzellik şirketinin

  yaptığı gibi markalı kaynaklarınızı kullanarak kullanıcılardan kendi içeriklerini oluşturmalarını isteyebilirsiniz:

   

   

  Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin temellerini biliyoruz, ancak kutunun dışında mı düşünüyorsunuz? Bir butik moda şirketi için sosyal medya çabalarına öncülük ederseniz, sosyal medya takipçilerinden parçalarınızdan biriyle bir kıyafet tasarlamalarını isteyebilirsiniz - ancak yakalama, kıyafetin sadece bir renk olması gerektiğidir.

   

  Bu stratejilerden bazıları yeni değil, ancak bunları kullanmanın yeni yollarını bulmak, kitlenize nasıl ulaşacağınızı bilmenin bir parçasıdır. Bununla birlikte, bazı taktikler, şirketlerin başarı için dayandığı stratejiler lehine göz ardı edilmektedir.

   

  Takipçilerinizi memnun etmede sorun yaşıyorsanız, sıra dışı düşünmeyi deneyin. Hangi yeni stratejilerin kitlenizi memnun edebileceğini asla bilemezsiniz.

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat