ga('require', 'ec');
Blog
 • 2017 YILI PERAKENDE SEKTÖRÜ İÇİN NE GETİRECEK?
  Yayınlayan: Cevaheer | 17 Ocak 2017

  2017 için bir Türk vatandaşı olarak söyleyebileceğimiz bir şey var: Bedenlerimize kurşun sıksalar da umutlarımıza, hayallerimize hiçbir şey yapamazlar. 2017’nin daha güzel olacağını umut edeceğiz, çarşı pazara, AVM’lere, sinemaya, tiyatroya gitmeye devam ederek, günlük hayatlarımızın ritüellerini terör nedeniyle bozmayacağız.

  Peki kriz ile birlikte gelen 2017’de perakende sektöründe neler olacak? Bu hafta bunun üzerinde durmak istiyorum.

  Çince ve Japoncada kullanılan Kanji alfabesinde “kriz” sözcüğünün 2 anlamı vardır :

  1: Tehlike, 2: Fırsat

  2001 ve 2007 krizlerinde yaşadıklarımızdan hatırlayalım. İç talepte, harcamalarda bir daralma yaşanacaktır. Özellikle bin lira ve üzeri ürünlerde, otomobil, mobilya, beyaz eşya, tekstil, turizm, eğlence harcamaları ilk etkilenecek sektörlerdir. Restoranlarda alakart servisler yerini ekonomik ve fix menülere, take away dediğimiz al-götür ve paket servislerine ağırlık verecektir. Marketler kendi markalarıyla yaptıkları ürünleri daha fazla öne çıkaracaktır. Perakendeci, diğerine göre 1 TL daha ucuz olan ürünü tercih edecek, ekonomi devri başlayacak, evdeki bütçeler tekrar tekrar yapılacaktır. Şirketler yeni elaman almayacak, pazarlama ve satış bütçeleri revize edilecek, maliyet ve masraf kalemleri gözden geçirilecektir.

  Dışarıya çıkmak yerine evde sanal alışverişi tercih edenlerin sayısı artacağından Kargo Sektörü pazar payını arttırmaya devam edecektir.

  2017 yılında Rusya pazarının açılacağını varsayarak turizmde önceki yıla göre artış olabilir. Dolar ve Euro artışı ihracat yapmayı cazip hale getirdiğinden, yurtdışı pazarlar perakende üreticileri için avlanma sahaları olacak, iç piyasada umduğunu bulamayan üreticiler ve perakendeciler yurt dışı fuar ve etkinliklere daha fazla zaman ayıracaktır. 2017’de AVM pazarının daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz. Türkiye’de henüz AVM açılmayan 24 şehir bulunmaktadır. ABD’de bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 196 metrekare iken Türkiye ortalaması 128 metrekaredir. Sigara yasaklarının genişlemesiyle açık AVM’ler daha fazla rağbet görecektir. Ancak, açılacak AVM’lerin insanların güvenlik endişelerini en aza indirmek için plaka tanıma ve diğer ek tedbirleri almak zorundalar. Sezon kampanyaları, talebi arttıracak reklâm ve fırsatlar tüketicilere daha önceden ve sıklıkla sunulacaktır. Perakendeciler de tüketimini kısmak isteyen vatandaşa uzun vadeli, bonuslu, alternatif ödeme çözümleriyle gideceklerdir.

  Markalar ile iş birlikleri artacaktır. Kimse tek başına süperman değildir. Bankalar, akaryakıt istasyonları, gıda perakendecileri, kuaförler, spor-güzellik merkezleri birbirleriyle ortak, birbirini destekleyen, sinerjik kampanyalarını devreye sokacaklardır. Markalar, şirketler birleşebilir, ortak müşteri gruplarıyla beraber hareket edebilirler. Son olarak Metro marketleri İzmir2de Mediamarkt ile aynı mağaza çatısı altında bir deneme yaptılar. Özdilek mağazalarında teknoloji ve beyaz eşya da Teknosa ile iş birliğine gitti. Teknosa da mağazalarında lisanlı çocuk giyim ürünlerine yer verdi. Petrol Ofisi istasyonlarında Migrosjet’lerin açılması, Kahve Dünyası&Shell işbirlikleri sektöre hız ve yenilik katan pozitif uygulamalardır. Düşen cirolar, artan maliyetler perakendecileri kârlılıklarını sorgulamaya itecektir. Sadece ürün satmak ile sadece sattığımız ürüne odaklanarak kârlılıklarımızı yukarıya taşıyamayız. Sepet cirolarımız nasıl artar, ilave yanında ne satabiliriz? Hangi hizmetleri satışlarımıza ilave edebiliriz? Yeni ürün ve hizmetler olabilir mi? sorularının yanıtları krizde bize yardımcı olacaktır.

  Krizle birlikte yeni alışveriş trendlerini, satış imkanlarını fırsata, parlak bir çıkışa çevirenler de olacaktır. Kim yapacak bunları? Müşteri datalarına hakim, CRM departmanları olan ve bunu yönetebilen şirketler, kısacası müşteri nabzını iyi tutan ve bu nabza doğru şerbeti verecek perakendeciler rakiplerine fark atacaklardır.

  Son Nokta: Kriz hazırlıklı olan için fırsattır.

  Mario Rosa ( Gazeteci Aşil Sendromu kitabından)

   

  Yazar : Ramazan Başar – Eko Haber

   

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta, onlinepırlantaborsası

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat