ga('require', 'ec');
Blog
 • 2020 Sosyal Medya Trendleri
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 06 Agustos 2020

  2019'daki sosyal medya trendleri bize bir şey öğretmişse, kişiselleştirilmiş içerik başarı için anahtardır. Bununla birlikte geçtiğimiz yılda artık  markaların kitlelerini daha yakından dinlemeye başladığını gördük.

   

  Bunun da ötesinde, artık her zamankinden daha fazla sosyal medya kanalı var ancak bunlardan sadece üçü yatırımın geri dönüşü konusunda hala liderliğini sürdürüyor. En son yapılan araştırma anketinde, pazarlamacılar Facebook'un diğer sosyal medya kanalları arasında en büyük yatırım getirisini sağladığı bildirildi.

   

   

   

   

   

  Bu yazımızda, 2020 Sosyal medya stratejiniz için sosyal dinlemeyi iki katına çıkarmayı, kazanılan kitleniz için özel gruplara yatırım yapmayı ve sosyal medyanızı yayın kanalı olarak kullanmaktan uzak durmayı anlatacağız.

   

   

   

  Kitlenize Yatırım Yapmaya Devam Edin

   

   

   

  Sosyal medya taktikleri hakkında konuştuğumuzda genellikle harika yaratılan postları ve influencer’ları tartışırız. Ancak, yakın zamanda yapılan bir araştırma anketinde, pazarlamacıların sosyal dinlemeyi sosyal medya stratejilerinde 1 numaralı taktikleri olarak gördükleri ortaya çıktı.

   

   

   

   

   

  Kitlenizi dinleyerek, bir şey oluşturmadan önce toplumun ilgisini neyin çektiğini öğrenir ve ona göre paylaşımlara yönelebilirsiniz.

   

  Kitlenizin ilgilendiği markalı içeriği yayınlamaya başladıktan sonra, kitlenizden ek içerik almaya ve bu içerikleri test etmeye devam edin. KPI'larınızı belirleyin, çeşitli içerik türleri yayınlayın, ilerlemenizi takip edin, içeriğinizi ayarlayın ve tekrarlayın!

   

  Marka takipçilerinizin ilham verici şeyler yaptığını görürseniz, bunu daha fazla ön plana çıkartabilirsiniz. Bu içerikler diğer marka takipçilerinin de markaya olan ilgisini artıracaktır.

   

  Bir araştırmaya göre, markaların% 80'i topluluk oluşturma çabalarının artan trafikle sonuçlandığını söylüyor. Markanızı tanıtmak için birlikte çalışabileceğiniz niş etkileyicileri belirleyerek de bu tutkulu kitleyi genişletebilirsiniz.

   

  Yine başka bir rapora göre , influencer pazarlama ile ilgili görüşmeler yıllık % 42 düşerken, daha küçük takipçi kitlesine sahip influencer’ların (500 ila 10.000 takipçi) potansiyel riskleri azaltmaya yardımcı olacağını ve daha küçük, daha hevesli kitleler oluşturabileceğini ortaya koymaktadır.

   

   

   

  Tutkulu Kitleniz için Özel Gruplar Oluşturmaya Başlayın

   

   

   

  Son araştırmalara göre, Kuzey Amerika'daki pazarlamacıların % 18'inin Facebook Grupları kullandığını gösteriyor. Dünya çapında Facebook Gruplarını kullanan 1,4 milyar insanla, bu trendin pazarlamacılar arasında yükselmeye devam ettiğini görebiliyoruz.

   

  Gruplar aracılığıyla tam olarak doğru kişileri bulabilirsiniz. Sadık kitleniz için özel bir topluluk oluşturmak zamanla etkileşimi artıracaktır.

   

  Başarılı bir grup oluşturmanın anahtarı grupta sürekli aktif katılımda kalmaktır. Bir grubu beslemek de bir grup oluşturmak kadar önemlidir.

   

   

   

  Sosyal Medyayı Yayın İletişim Kanalı Olarak Kullanmayı Durdurma

   

   

   

  Sosyal medya pazarlamasının amacı topluluk oluşturma ve katılımdır. Artık markalar sosyal medyayı birr haber yayın kanalı olarak kullanmamalıdır, bu yüzden geçmişte çok popüler ve etkisiz olan tek yönlü mesajlaşmayı oluşturmadığınızdan emin olmalısınız.

   

   

  Kitlenizin ilgisini çekmek için bazı sosyal medya paylaşımlarınızı başka yerlerden alıntı yaparak da yapabilirsiniz. Ancak içeriğiniz alıntı bile olsa iyi ve sizin için doğru olduğundan emin olun.İyi metin bir markayı yükseltebilir ve kötü kopya ise markanızın imajına zarar verebilir.

   

   

   

  Sosyal Medya Aracı Önerisi

   

   

   

  Hızlı ve kolay bir şekilde profesyonel içerik oluşturmanıza yardımcı olacak bazı harika çevrimiçi araçlar vardır. Canva, sosyal medya pazarlamacılarının marka üzerindeki görüntüleri tasarlamak ve kitlenizle etkileşime geçmek için birçok kaynaktan biridir. Reklam içeriğinizi düşünürken, farklı stil ve içerik türlerini deneyin ve test edin.

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat