ga('require', 'ec');
Blog
 • Dünya Elmas Piyasasında Geçtiğimiz Ay
  Yayınlayan: Cevaheer | 09 Aralık 2016

  Dünya Elmas Piyasasında Geçtiğimiz Ay

  Geçtiğimiz ay Dünya Elmas Piyasası için nispeden durağan bir zaman aralığı olarak geçti. Bu durgunluğun ana sebebi ise Çin yeni yılı dolayısı ile yaşanan yeni yıl tatili ve Hindistan’da Işık Festivali olarak kutlana Diwali!. Işık Festivali veya yeni yıl tatili  elmas satışına nasıl etki eder diye merak ediyor olabilirsiniz. Ama bu denklemin çözümü sanılandan daha basit!

  Dwali Hindu'ların kutladığı ve başlangıcı Hindu takvimine göre Ashvin ayının 13. gününe denk gelen ulusal bir festivaldir. Beş gün boyunca süren ve Işık Festivali anlamına gelen Dwali bir anlamda Hindu takvimine göre de yeni yılın kutlanması anlamına gelmektedir. Dwali nedeniyle Hindistan’da Altın ve cilalı (işlenmiş) pırlanta satışlarının yükselmesi şeklinde etki ediyor. Hindistan gibi büyük bir pazar da haliyle tüm dünya piyasalarını da etkiliyor.

  Aynı şekilde geçtiğimiz ay Çin’de kutlanan yeni yıl ve yeni yıl tatili Dünya Elmas Piyasasını olumsuz etkileyen en önemli olaylardan bir olarak gösteriliyor. Bu durgunluk bayilerin stoklarında bulunan perakende pırlanta satışları ile dönemi kapatmalarına ve toptan alımlara nispeten uzak durmalarına sebep oldu.

  Rapnet Diamond Index* (Rapnet Pırlanta Endeksi)’ne göre geçtiğimiz ay kaba elmas fiyatları %2,3 oranında düştü. Yılın geneline yayıldığında bu oran %4,3 olarak gerçekleşti.

  Kaba talebe gösterilen ilgi azlığı nedeniyle maden üreticileri üretimlerinde kısıtlamalara yöneldi. Ama bu kısıt stoklarda bol miktarda bulunan cilalı (işlenmiş) pırlanta satışlarını etkilemedi. Nitekim cilalı (işlenmiş) pırlanta satışları 2015’in aynı dönemine göre %69 ila %90 arasında arttı.

  Kabaca toparlayacak olursak geçtiğimiz ay Dünya Elmas Piyasası için oldukça hareketli bir dönem oldu. Kaba talep azalırken cilalı (işlenmiş) pırlanta için talep artış eğilimi gösterdi. Bu hareketliliğin sebebi ise hem Dwali hem de Çin Yeni Yılı oldu.

  Dwali ve Çin yeni yılının elmas piyasasına etkisi ise yaklaşmakta olan yılbaşının (Christmas) dünyada pırlanta sektörünü nasıl etkileyeceğine bir ışık olmasını umuyoruz.

  Geleceğinizin pırlanta kadar parlak olması dileğiyle…

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta,onlinepırlantaborsası

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat