ga('require', 'ec');
Blog
 • Daha Ucuz Elmaslar
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 03 Eylül 2020

  Artan Satışlar Sektöre Işık Tutuyor

   

  Son altı aydır, Antwerp, Belçika ve Mumbai'deki küresel pırlanta merkezleri, kesim fabrikalarının ve ticaret alanlarının kapatılmasıyla durma noktasına gelmişti. Şimdi, en büyük madencilerin fiyatlara teslim olması, sektörü yeniden hayata döndürüyor.

   

   

  De Beers ve Alrosa, salgının büyük bölümünde pırlanta fiyatlarından taviz vermeyi reddettikten sonra, geçen hafta talepte iyileşme olduğuna dair yeterli işaret gördüklerine karar verdiler ve bu fırsatı değerlendirerek bazı fiyatları neredeyse % 10 düşürdüler. Bilgi gizli olduğu için kimliğinin belirlenmemesini isteyen duruma aşina olan kişilere göre, ham pırlanta alıcıları yaklaşık olarak yarım milyar dolarlık kesilmemiş değerli taş aldıklarını belirtti.

   

   

  Yeniden diriliş aynı hafta, Tiffany & Co. mücevher satışlarının aylık olarak arttığını söylediği zaman geldi. Ve bu da tüm sektöre pozitif bir hava getirdi. Gelişmeler, salgın hastalıktan bu yana felç olmuş bir tedarik zincirine rahatlama getirecek; kuyumcu dükkanları kapalı, taş kesicileri evde sıkışıp kalmış ve tüccarlar ana üretici ülkeler dışında kilitlenmiş durumda.

   

   

  De Beers tüketici ve markalar müdürü Stephen Lussier, "Bence en kötüsü geride kaldı ve teşvik edilmek için nedenler var," dedi. "Orta akımın iş dünyasının kendileri için geri geleceği inancının altını çizen bazı gerçek tüketici verileri var. Sektör bir süredir olduğundan daha sağlıklı bir yerde.

   

   

  De Beers, bu hafta satışının detayları hakkında yorum yapmayı reddetti.

   

   

  Pırlanta sektörünün kalbi, taşları kesen, cilalayan ve ticaretini yapan küçük ve özel aile işletmelerinden ibarettir. New York, Londra ve Hong Kong'daki Afrika madenleri ve kuyumcular arasındaki görünmez bağı oluştururlar. Gizli bir iştir ve büyük ölçüde pırlantaların kapalı dünyasının dışına çıkar, ancak servetleri genellikle daha geniş sektörün habercisidir.

   

   

  BİRÇOK PIRLANTACI, HALA HERHANGİ BİR İYİLEŞME KONUSUNDA TEDİRGİNDİR.

   

   

  Uzman danışmanlık firması Gemdax'ın ortaklarından Anish Aggarwal, "Boru hattı aç kaldı ve insanlar sert bir talep geldiğinde satışları kaçıracaklarından endişelendiler" dedi.

   

   

  Pırlanta sektörünün kaderi nihayetinde perakende talebine göre belirlenecek ve şimdiye kadar bu düzensiz gelişmiştir. Çin pazarı, ülkenin en büyük mücevher perakendecilerinden biri olan Chow Sang Sang, Haziran ayı itibarıyla yurt içi satışlarının geçen yılın% 95'inde olduğunu söyleyerek güçlü bir toparlanma yaşadı. Bu toparlanma, tüketicilerin geleneksel olarak Hong Kong, Londra ve New York gibi şehirlerde büyük alıcılar oldukları yurtdışına seyahat edememeleri sayesinde yardımcı oldu.

   

   

  Yine de, tüm pırlanta talebinin neredeyse yarısını oluşturan ABD satışları, pandemi dükkanları kapalı tutarken, milyonlar işsiz ve ülke Büyük Buhran'dan bu yana en büyük üç aylık ekonomik daralmasını yaşarken baskı altında kalıyor.

   

   

  Net ayrım, Perşembe günü Tiffany tarafından vurgulandı. İkinci çeyrekte, Asya-Pasifik işletmesi bir yıl önceki ile aynı seviyede kar bildirdi, ancak Amerika'da kazançlar çöktü ve bu da geleneksel olarak en büyük bölgede bir zarar kaydetmesine yol açtı. Yine de ikonik perakendeci, küresel satışlarının her ay toparlandığını gösterdi. Lüks tüketim malları devi LVMH ile 16 milyar dolarlık bir anlaşmayı kapatmaya çalışan Tiffany, yakında yeni bir mülkiyet altında olabilir.

   

  İcra Kurulu Başkanı Alessandro Bogliolo, "Küresel satış eğilimlerimiz Ağustos ayında güçlendi" dedi. 25 Ağustos itibariyle, Tiffany’nin bu ayki küresel satışlarının bir önceki yıla göre biraz daha iyi olduğunu söyledi.

   

  Satış henüz sonuçlanmamış olsa da, duruma aşina olan kişilere göre, De Beers muhtemelen geçen hafta yaklaşık 300 milyon dolarlık işlenmemiş pırlanta sattı. Bu, geleneksel bir satıştan daha az, ancak Şubat ayından bu yana en büyük teklif ve ikinci çeyreğin tamamında toplam satışlarının yaklaşık altı katı. İnsanlar, şirketin daha fazla satış yapabileceğini, ancak yeni ortaya çıkan toparlanmanın ezici bir hal almasını önlemek için bazı satışları durdurabileceğini söyledi. İnsanlar, pırlanta alıcılarının Alrosa'nın muhtemelen yaklaşık 200 milyon dolar sattığını tahmin ettiğini söyledi.

   

  Alrosa satış şefi Evgeny Agureev, şirketin ne kadar sattığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

   

  "Ağustos ayında, ham pırlanta piyasası birkaç ay dondurulduktan sonra açık bir canlanma belirtileri gösterdi" dedi. Henüz pandemi öncesi seviyelerde değil, çünkü "uluslararası seyahat kısıtlamaları da dahil olmak üzere dış faktörler piyasada olumsuz etki yapmaya devam ediyor" dedi.

   

  Ticaret camiasında başka önemli iyileşme işaretleri vardı. Alıcıların De Beers'e doğrudan erişimi olmayan mücevher üreticilerine satış yaptığı sözde ikincil pazarda, kutular% 5'in üzerindeki primler için el değiştiriyordu ve bu da üreticilerin mevcut fiyatlarla kar elde edebileceklerine inandıklarını gösteriyordu.

   

  Yine de iyileşme düzensiz oluyor. Tektaş olarak ve gelin yüzüklerinde kullanılan yüksek kaliteli pırlanta talebin en yoğun olduğu yerlerdir ve De Beers bu tip taşlarda fiyatları düşürmüştür.

   

  Perakendecilerden veya tüccarlardan çok az talep olduğu düşük kaliteli taşlar için başka bir hikaye. De Beers, birkaç taş satacağını kabul ederek burada fiyatları düşürmeyi reddetti. Konuya aşina olan kişilere göre, şirket kar elde edebilecek alıcılar bulmak için fiyatları% 20'ye kadar düşürmek zorunda kalacaktı.

   

  Yine de birçok pırlanta tüccarı, herhangi bir toparlanmanın gücü konusunda endişeli. Aracılar aylardır arz sıkıntısı çekiyor ve bu da yeni stok için tüketici talebine yansımayacak bir çaresizliğe yol açıyor. Ayrıca, en büyük madencilerin milyarlarca dolar ham pırlanta stokları tuttukları ve çok kısa sürede çok fazla satarak toparlanmayı baltalayabilecekleri endişesi yarattığı tahmin ediliyor.

   

  Aggarwal, "De Beers ve Alrosa bunu kurnazca başardılar" dedi. "Şimdi soru şu: Bu dönemi cilalı talebin ötesine geçmeden geçebilirler mi? Bu onlara iyileşmeyi korumak için en iyi şansı verecektir. "

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat