ga('require', 'ec');
Blog
 • Değişen İş Ortamında Dijital Pazarlama İpuçları
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 04 Haziran 2020

   

  Hepimiz 2020'de hem kişisel hem de profesyonel anlamda yaşam tarzı değişiklikleri yaşıyoruz.

   

  Pazarlamacılar için, iş dünyasında ortaya çıkan değişim, önceki stratejilerimizi gözden geçirmemizi ve müşterilerimizin öngörülemeyen koşullar sonrasında gelişmeye devam etmesini sağlayacak düzenlemeler yapmamızı gerektirdi.

   

  Sevindirici haber, izleyicilerimize ulaşmaya devam etmenin etkili bir yolunu bulabilirsek, mevcut zorluklar muazzam bir fırsata dönüşebilir.

   

  Her işletme farklı ve dikkate alınması gereken birçok farklı faktör olsa da, mevcut medya trendlerini anlamak, reklamcılık yaklaşımınızı ayarlamada önemli bir adımdır.

   

  Şimdi burada, reklam verip vermemeniz gerektiğini, reklam stratejinizi nereye odaklamanız gerektiğini ve 2020'de ücretli reklam önceliklerinin nasıl değiştirmesi gerektiğini keşfedeceğiz.

   

   

   

  2020'de reklam mı yapmalısınız?

   

   

   

  Bir çok reklamcı kendilerine şu soruyu soruyor: "Şu anda reklam vermeli miyim?" bu sorunun cevabı da durumunuza bağlı olarak değişecektir.

   

  Havayolu ve konaklama sektörleri şu anda ciddi zorluklarla karşı karşıya, ancak aynı zamanda bu değişen iş ortamı diğer alanlara odaklanan markalar için eşsiz fırsatlar sunuyor.

   

  İş güvenliği ve işsizlik birçoğumuz için talihsiz bir gerçeklik haline gelmiş olsa da, iptal edilen etkinlikler ve zorunlu yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle artan harcanabilir gelirlerden yararlanan önemli sayıda tüketici de bulunmaktadır.

   

  E-ticaret markaları için bu fırsat hem yeni hem de mevcut müşterilerden artan satışlara dönüşebilir. Bu aynı zamanda markanızı tanıtmak ve ürün farkını paylaşmak için çok kazançlı bir zaman olabilir.

   

  Sağlık ve eğitim sektörleri için, şimdi marka bilinirliğini artırmak ve markanız etrafında olumlu bir his yaratmak için ideal bir fırsat. Topluluğa bir bütün olarak desteğinizi gösterin ve çözümün nasıl bir parçası olabileceğinizi açıklayın.

   

  Spektrumun iki ucunda yer alan dikeyleri vurgulamak kolay olsa da, çoğu marka bu örnekler arasında bir yere düşecek.

   

  Tüketiciler yaşam tarzı değişikliklerine adapte olmaya başladıkça, markaların bu tüketici davranışıyla birlikte değişen bir reklam planı geliştirmeleri önemlidir.

   

   

   

  Nerede reklam vermelisiniz?

   

   

   

  İşletmeniz dijital yatırımı garanti eden bir alandaysa, bütçenizi en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı düşünelim.

   

   

  CTV / OTT Kitlesi

   

   

  Digiday, Over-The-Top'u (OTT) "kullanıcıların geleneksel bir kablo veya uydu ödemeli TV hizmetine abone olmalarını gerektirmeden" internet üzerinden yayınlanan video olarak tanımlar - Netflix, HBO Go, vb.

   

  Bağlı TV (CTV), videonun akışlandığı cihaza (Smart TV, Roku, Chromecast vb.)

   

  Toplum iç alanlarda daha fazla zaman geçirmeye devam ettikçe, TV tüketiminin artmasının bir trend olarak devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak bu reklamcılar için ne anlama geliyor?

   

  Bu mevcut CTV / OTT tüketiminde bir artış anlamına gelir ve tüketim davranışındaki değişiklikten önce bile büyümeye hazır olan bir medya kanalına giriş engelini azaltır.

   

  Markanızda video varlıkları var mı? Marka bilinci oluşturma, farkındalık, erişim veya diğer üst dönüşüm hunisi hedeflerine odaklanmış pazarlama kampanyalarınız var mı? Öyleyse, artık medya karışımınıza CTV / OTT kitlesini de eklemeyi değerlendirmek için harika bir zaman.

   

  OTT'yi farkındalık bütçesine dahil ederek ev tasarım ve B2B işletmelerinin bu reklam kitlesinden yararlandığını görüyoruz. Eğlence veya CPG'ye odaklanan markalar için bu alana yatırım daha da artmaktadır. Markanızla ilgili bilgi için ajansınıza veya OTT çözümleri sunan bir medya sağlayıcısına başvurun.

   

   

   

  Premium Kitle

   

   

   

  Programatik dijital pazarlama ekosistemde, özel pazar (PMP) fırsatları mevcuttur. Bu fırsatlar, yayıncının web sitesinde bulunan belirli reklam kitlesini içerir. Çok çeşitli tanınmış web sitelerinden ve yayınlardan birçok seçenek vardır.

   

  Programatik Dünyasın da, 'premium kitle' çok popular bir tartışma konusudur - yani sınırlı miktarda premium kitle ve tipik olarakta talepte  bununla ilişkilikilidir.

   

  Bununla birlikte, dijital tüketimde son zamanlarda meydana gelen artış - özellikle haber ve güncel olaylara odaklanan içerik - daha fazla miktarda prim kitlesinin oluşmasına dönüştü.

   

  Bazı durumlarda, CPM(hane başı pazarlama miktarı)'leri normal takas fiyatının% 15'i kadar azalmıştır. Reklamcılar bütçeleri geri çekmeye devam ettikçe ve yayıncılar doluluk oranlarını karşılamak için uğraşırken, bunun ikinci çeyrekte de devam edebileceğini öngörebiliriz.

   

  Programatik ekosistemindeyseniz, PMP(özel pazaryeri) fırsatlarına odaklanın ve uyuşma düzeyine her zamankinden daha fazla dikkat edin. Premium yayıncı kitlenize odaklanmanızı artırarak artan arz ve düşük talepten yararlanın.

   

  PMP anlaşmalarından yararlanmanın en kolay yolu, talep taraflı platformlar dan veya DSP (dijital ses işleme) aracılığıyla medya satın almaktır. Bu hem self servis hem de yönetilen servis kapasitesinde yapılabilir veya bir medya sağlayıcısı kullanabilirsiniz.

   

  Bir POV (fikir) için ajansınıza ulaştığınızdan emin olun; DSP / tedarikçi seçiminiz ve gereken hizmet düzeyi işinize / markanıza, bütçe düzeyinize ve uzun vadeli hedeflerinize bağlıdır.

   

   

   

  Arama Hacmi ve CPC'ler (tıklama başına ücret)

   

   

   

  Odağı ücretli aramaya kaydırırken, değişen işletme ortamı da arama terimlerini, hacmi ve CPC'leri etkiledi. Ücretli arama, satışları artırmak ve işinizi büyütmek için her zaman inanılmaz bir fırsat sunmuştur, bu nedenle dijital manzara değiştikçe, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için stratejinizi ve bütçenizi etkili bir şekilde yönetmeye devam etmek önemlidir.

   

  Sağlık sektörü içinde, belirli anahtar kelimelerdeki CPC'lerin son haftalarda 10 kat arttığını gördük. E-ticaret ve D2C (direk müşteriye) markaları da CPC'lerde ani artışlar yaşıyor. Sonuç olarak, bu anahtar kelimelerin markanıza göre değeri değişti.

   

  İşletmenizi büyütmeye ve sonuçları en üst düzeye çıkarmaya devam etmek için teklif stratejinizi ve anahtar kelime optimizasyonlarınızı mevcut eğilimlere uyacak şekilde güncellemeniz önemlidir.

   

  Düşük talep gören ürün veya hizmetlere odaklanan kampanyalara yapılan yatırımı azaltmayı düşünün. Artık bir anahtar kelime genişletme stratejisi uygulamak için en iyi zaman olmayabilir, ancak işletmeniz için yüksek talep gören alanlara odaklanmanız önemlidir.

   

  CPC'ler normalden daha yüksek olabilir, ancak işletmenizin en kârlı alanlarına odaklanmaya devam etmek her zamanki gibi önemlidir.

   

  Sağlık sektörü sektöründeki etkili bir yaklaşım, en yüksek CPC'leri sağlayan anahtar kelime kategorileri için tekliflerin sınırlandırılmasını içerebilir. Kalan bütçe, gösterim payınızı artırabileceğiniz diğer kategorilere kaydırılabilir.

   

   

   

  Sponsorlu Reklamlarda Verimlilik

   

   

   

  Kullanıcılar çevrimiçi daha fazla zaman harcamaya başladığında, sosyal kanalların fayda sağlayacağını söylemeye gerek yok. Arzdaki bu artış, Facebook ve Instagram'daki CPM (hane başı pazarlama miktarı) ların azaltılmasına yardımcı oldu. Bazı kampanyalar, CPG (paket ürünler) & eğlence ve sağlık bakımı ve B2B'ye kadar dikey sektörlerde% 10-20 oranında azaldığını gördü.

   

  Bu, farkındalık kampanyalarına katılım başına maliyeti düşürmekten CPA(aksiyon başı maliyet)'leri azaltmaya ve doğrudan yanıt çabalarında ROAS (reklama harcamasından geri dönüş)'ı artırmaya kadar birden fazla müşteri için KPI(önemli metrikler)'ların geliştirilmesine yardımcı oldu.

   

  Medya bütçeniz bu CPM verimliliklerinden çeşitli şekillerde yararlanabilir. Güçlü performans gösteren DR (bireysel iletişim) kampanyalarında, bu, geliri en üst düzeye çıkarmak için harcamaların ölçeklendirilmesi anlamına gelebilir. Diğer durumlarda, işletmeniz daha düşük bir maliyetle aynı marka maruziyet düzeyini oluşturabilir, bu da yılın ilerleyen dönemlerinde artımlı reklam dolarlarından tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

   

  Eğlence sektörü içinde, müşterilerin bütçeyi sosyal hale getirdiğini görüyoruz. Kampanyalar ölçeklenebilir olduğunda ve BGBM verimlilikleri, başlangıçta güçlü olan performansı artırmaya yardımcı olduğunda, çabalarınızı genişletmek, uygun fiyatlı reklam envanterinden yararlanmak için ideal bir yol olabilir.

   

  Dünya olayları iş dünyasını ilk kez değiştirdi ve bu kesinlikle son olmayacak. Pazarlamacıların bu değişimi tanıması önemlidir, ancak onu kucaklamak daha da önemlidir.

   

  Birçok marka geri dönecek ve bu an ve müşterileriyle etkileşim kurmak için kaçırılmış fırsatlar olduğunu fark edecek. Ancak, pazarlama stratejilerini başarıyla değiştiren işletmeler gelir elde etmeye ve müşterileri için değer yaratmaya devam edebilir.

   

   

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat