ga('require', 'ec');
Blog
 • EĞER BUNLARI DOĞRU YAPMIYORSANIZ ŞİRKETİNİZİN SATIŞ KANALLARINI DOĞRU KULLANMIYORSUNUZ DEMEKTİR!
  Yayınlayan: Cevaheer | 23 Aralık 2016

  Çalışanlarınızdan biri potansiyel bir müşteriye bir hafta içinde onunla tekrar iletişime geçeceğini söyledi. Müşteri gerçekten bir hafta içinde arandı mı yoksa bir hafta geçmesine rağmen müşteri hala aranmadı veya geç mi arandı? Ne fark eder? Müşteriye sorarsan, çok şey fark eder. Şirketinizin takip işlemini nasıl gerçekleştirdiği, başarılı ya da başarısız olmanın en hızlı yoludur. Müşterileri hızlı bir şekilde kazanmak istiyorsanız çalışanlarınızı bu 3 fikre alıştırsanız iyi olur;

   

  Müşterilere yapacağınızı söylediğiniz şeyleri mutlaka yapın. Bir müşteriye "salı günü sizi arayacağım" gibi bir açıklama yaparken, şirketinizde verilen taahhütlerin nasıl işlediğini ona göstermek için iyi bir fırsattır. Birisinin sizinle önümüzdeki hafta içinde bir toplantı yapmak istediğini fakat aynı kişinin sizi o hafta içinde kesin toplantı tarihi ve saatini netleştirmek için aramadığını düşünün. Bu kişinin gerçekten güvenebileceğiniz birisi olduğunu düşünür müsünüz? Müşterinin bilinçaltında gerçekten güvenilir bir şirket olmanın tek yolu onu gerçekten dediğiniz günde yani salı günü aramaktır. Büyük veya küçük fark etmez, verdiğiniz taahhütleri yerine getirmek, şirketinizin vaatleri yerine getirdiğini, teslim tarihlerine sadık kaldığını ve müşterilerin ihtiyaçlarına saygı gösterdiğini gösterir. Gelecek haftanın herhangi bir gününde yapılan bir geri arama, ekibiniz için sorunlu görünmese de potansiyel müşterinizde büyük soru işaretleri oluşmasına neden olur.

   

  Müşterilerle konuşurken net bilgiler verin.  Müşteriyle konuşmaya başlarken "Ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?" gibi içi boş bir cümle kurmak yerine müşterinin satın alma seçeneklerini, ürününüzün veya hizmetinizin kendisine neden fayda sağlayacağını ve özellikle ürününüzü şimdi almasının neden kendisine fırsat yaratacağını çok net bir şekilde açıklamak hem müşterinizin alım kararına olumlu etki edecek hem de firmanızın müşteri gözündeki değeri artacaktır.

   

  Bir müşteriye birden fazla kez ulaşmalısın.  Bir müşteriye sadece bir kez ulaşmak her zaman satış getirmeyecektir. Çalışanlarınızın bir müşteriye satış yapılmadan önce ona kaç kez ulaşmaları gerektiğini bildiklerinden emin olun. Yapılan araştırmalarda bir müşteriye satış yapmadan önce firmanın aynı müşteriye en az 8 kez dokunması gerektiğini belirtiyor. Ancak bu yöntemler sadece e mail göndermekten ibaret olmamalı. Müşteriye her ulaştığımızda e mail, sms, doğrudan pazarlama, haber bültenleri gibi farklı yollardan ulaşmalıyız ki müşteriyi bıktırmayalım. Kendinizi müşteri yerine koyun ve düşünün, müşteri gerçekten kendi işleriyle zaten yoğundur ve sizinle ilgilenecek çok zamanı yoktur. Ama müşteriye her defasında farklı kanallar aracılığıyla ulaşmak onun sizin firmanızın farklı yönlerini de görmesini sağlar. Bu şekilde müşteriye en başta verdiğiniz taahhüdün arkasında olduğunuzu ve sizin ürününüzün ve firmanızın müşteri için en doğrusu olduğunu kanıtlamış olursunuz.

   

  Müşterinizi takip etme ve ona sürekli yeni bir kanal aracılığıyla ulaşma gerçekten firmalar için en önemli satış yollarından biridir. Bunu yaptığınızda hem sadık müşteriler kazandığınızı hem de satışlarınızın arttığını hemen fark edeceksiniz.

  
   

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta,onlinepırlantaborsası

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat