ga('require', 'ec');
Blog
 • Facebook Canlı Videolar için 7 Yaratıcı Fikir
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 23 Temmuz 2020

  2016 yılında Facebook’a canlı video özelliği geldi. Geçen yıl, insanların Facebook canlı videolarda geçirdikleri zaman dört kat arttı. Aslında, Facebook'taki beş videodan biri artık canlı akış.

   

  Yeni bir on yıla girerken, Facebook'taki canlı video izlenme sayıları ilk dönemki kadar yüksek olmasa da, Facebook, canlı akışları izleyen ABD'deki insanların sayısının Ocak ayından bu yana % 50 arttığını söylüyor. Bu, birçok pazarlamacının kendisine acaba canlı yayınları kullanmalı mıyım sorusunu sormasını sağlıyor.

   

  Cevap markanıza, hedeflerinize ve kaynaklarınıza bağlı olacaktır. Ancak birçok pazarlamacı için Facebook Live akışı yapılacaklar listesinin başında yer alıyor. Facebook ve Instagram'da, insanlar video içeriğine statik içerikten 5 kat daha uzun bakıyorlar.

   

  Ayrıca, canlı videolar etkileşimli, iki yönlü görüşmelerle güven oluşturmak için eşsiz bir fırsat sunar.

   

  Ancak, her taktiğin her marka için doğru olmadığını belirtmek önemlidir. Canlıda olmak korkutucu olabilir. Ve birçok pazarlamacıyı canlı yayın yapmaktan alıkoyan nedenler var. Bunlar; zaman, yetenek, içerik stratejisi, kaynaklar ve daha fazlası olabilmektedir.

   

  Facebook Live'ın stratejinize uyup uymadığını hiç düşündünüz mü? Şu soruları düşünün: Neden Facebook Live oluşturuyorsunuz? Kaynaklarınız var mı? Zamanın var mı? Hedef kitleniz Facebook Live kullanıyor mu?

   

  Başarılı olmak için Facebook Live'ı kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak bunun için biraz cesaret ister misiniz?

   

  Hadi gelin yaratıcı Facebook Live fikirlerini ve Canlı yayın stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımak için en iyi uygulamaları keşfedelim;

   

   

   

  1.Ders Verin

   

   

  Sosyal medyada kitleniz için yapabileceğiniz en değerli şeylerden biri onlara nasıl bir şeyler yapılacağını öğretmektir. Ücretsiz, canlı eğitim programlama, markanızı bir düşünce lideri olarak konumlandırmanın harika bir yoludur.

   

  Ayrıca, görüntüleyenlerin daha sonra da izleyebilmeleri için Canlı videolarınızı kaydedebilirsiniz. Bu, sadece canlı olarak yapabileceğinizden daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

   

   

   

  2.Bağış toplayın

   

   

   

  Tüketiciler güven duydukları şirketlerin başlattıkları bağış kampanyalarına katılmakta oldukça istekli olabiliyorlar. Değerlerinizi desteklemek ve en çok önem verdiğiniz şeyler hakkında farkındalığı artırmak için canlı bir akış kullanabilirsiniz.

   

  Canlı akış sırasında nedenini, neden önemli olduğunu ve kitlenin nasıl yardımcı olabileceğini açıklayın. Hatta, kitlenizi destek sağlamak için doğru yere yönlendirmek üzere bir yorum da ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bazı nitelikli Facebook sayfaları canlı videolarına mobil cihazlarda bir Bağış düğmesi ekleyebiliyorlar.

   

   

   

  3.Haftalık bir yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yapın.

   

   

   

  Haftalık bir yuvarlak masa toplantısıyla kitlenizin önem verdiği konular hakkında konuşmak için zaman ayırın.

   

  Yuvarlak masa akışı sırasında katılımcılar izleyici sorularını yanıtlayabilir, sektör haberleri hakkında perspektif verebilir veya izleyicileri eğlendirebilir.

   

   

   

  4.İzleyicileri işinizin sahne arkasını gösterin.

   

   

   

  Kitlenize, ürününüzün perde arkasında neler olduğuna dair yayınlar yapın. Kitleniz, ürününüz daha derin bir bağlantı kuracaktır.

   

  Kitlenizin bilmesi için ilginç veya ilgi çekici olabilecek neleri paylaşabileceğinizi düşünün. Bu taktik özellikle şeffaflıktan gurur duyan markalar için harika olabilir.

   

   

   

  5.Bir Facebook Grubunda Soru-Cevap yapın.

   

   

   

  Facebook'ta 10 milyondan fazla grup var ve her ay 1.4B kişi kullanıyor. Örneğin, her hafta kitlenin soru sorması için bir tartışma konusu ayarlayabilirsiniz. Ya da grubunuzdan kendi ilgi alanlarına göre ne konuşmak istediklerini sorun.

   

   

   

  6.Bir şirket uzmanıyla canlı chat.

   

   

   

  Şirketinizden uzman birisini canlı yayında izleyicilerinizle buluşturun. Çünkü şirketlerde uzman ve üst yönetimden birilerine ulaşmak genelde zordur.

  Canlı akış sırasında uzman, soruları anında yanıtlayabilir ve bu izleyicilerde markaya karşı güven duygusunu artırabilir.

   

   

   

  7. Özel bir ürün lansmanı veya lansman sonrası eğitime ev sahipliği yapın.

   

   

   

  Bir sonraki ürün lansmanınızı Facebook Live'da yapabilirsiniz. Böylece yeni ürününüzü müşterilerinize hemen tanıtma imkanına kavuşursunuz.

   

   

   

  Canlı Yayın için İpuçları

   

   

   

  Yayına Başlamadan Önce

   

   

   

  Canlı akışınızdan önce kitlenizi canlı yayına katılmaya teşvik edin. Bunu sosyal medya gönderileri ve hikayeler aracılığıyla bilgilendirerek yapın.

   

  Bir tripod alın veya telefonunuzun dengeli olarak kayıt aldığından emin olun. İnternet bağlantınızı kontrol edin ve şovu başlatmaya hazır olun.

   

   

  Canlı Akışınız Sırasında

   

   

  Canlı akışınızın başlangıcında, kitlenizin gelmesini bekleyin. Bir telefonda çekim yapıyorsanız, mümkün olan en iyi resmi elde edin ve odağı ve pozu kilitleyin.

   

  Ayrıca, kitleniz bizzat orada olmasa da, doğrudan göz teması kurmaya çalışın. Canlı yayında müzik kullanma söz konusu olduğunda, onun haklarına sahip olmanız gerekir. Ticari müziği haklar olmadan kullanmak, canlı akışınızın kaldırılması için bir neden olabilir.

   

  Facebook, en az 15 dakika veya daha uzun süre canlı yayınlanmasını önerir. Ancak unutmayın, Facebook mobil uygulamasını kullanan bir oturum için süre dört saattir.

   

   

  Canlı Akıştan Sonra

   

   

  Canlı akış tamamlandıktan sonra canlı videoyu film rulonuza kaydedin. Bu içeriği yeniden kullanmanın harika bir yolu, onu Feed'inizde, Hikayelerinizde ve hatta IGTV'nizde paylaşmaktır. Canlı bir videoyu ek sosyal içeriğe dönüştürmek daha faydalı olabilir.

   

  Canlı yayın için çok fazla seçenek var, bu yüzden yaratıcı olun! Ve unutmayın, canlı videoları sosyal kanallarda yeniden düzenleyebilirsiniz. Hayranlarınız ve takipçileriniz için gerçek zamanlı değer katmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat