ga('require', 'ec');
Blog
 • 10 Harika İnstagram Paylaşım İpucu
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 15 Nisan 2020

  İyi bir ilk izlenim Instagram’da takipçi kazanma açısından çok önemlidir. Bu sebepten dolayı Instagram sayfanız da hedef kitlenizin zevkine uygun bir paylaşım tasarımı kullanmanız çok önemlidir. Ve sayfanız bu çizgiye sadık kalmalıdır. Böyle bir strateji takipçi hedeflerinize ulaşmanızı en kısa sürede sağlayacaktır. Sayfanızı ziyaret eden ve Instagram reklamınızı gören kullanıcılar sayfanızı çok daha rahat fark edeceklerdir.

   

  Instagram'da paylaşım yapmadan önce postunuzu kolayca tasarlamanıza yardımcı olacak bir çok uygulamayı Apple Store veya Play Store’dan indirebilirsiniz. Bu uygulamalardan birkaç tanesi - Preview, Post Apphi veya Plan. Bu uygulamalar post zamanını planlama ve fotoğraflarınızı düzenleme, hashtaglerinizi planlama ve analiz yapma gibi birçok özelliğe sahiptir.

   

  Hazırmısınız? Hadi başlayalım!

   

  10 Instagram paylaşım ipucu

   

  1. Monotema

   

  Monotema, yalnızca ürünün fotoğrafının paylaşıldığı yöntemdir. Bunlar genellikle yakın çekim görsellerdir. Mağazalar için en popüler Instagram paylaşım şekli budur. Buradaki kilit nokta fotoğrafların çok yaratıcı olmasıdır.

   

  İşte bazı örnekler:

   

  @laurenastondesigns - ve onun büyük örme battaniyeleri

  @endlesscandles - mumların ve vücut ürünlerinin fotoğrafları

   

   

   

   

  2. Yaşam Tarzı Paylaşımları

   

  Paylaşımlarınız ürünlerinizin yanında dış mekân fotoğrafları da içerebilir. Bu postunuzu "yaşam tarzı" paylaşımı haline getirir. Çok sık kullanılan bu tarz paylaşımlar hedef kitlenizle bir duygusal bağ kurmanızı sağlar. İşin püf noktası, ürünlerinizin etrafında bir "yaşam tarzı" oluşturmaktır. Yalnız bu fotoğraflar ürünlerinizle alakalı olmalı. Örnek; bikini satarken dış mekân olarak plaj, palmiye ağaçları ve gün batımı kullanmak gibi.

   

  İşte bazı örnekler:

   

  @friendshipsocks - Çoraplar gibi, arkadaşlar da çifttir.

  @katiedeanjewelry - Katie mücevherlerinin fotoğraflarını ve çiçekler ve bina gibi yaşam tarzı fotoğraflarıyla beraber paylaşır.

  @poolsidebags - Havuz kenarı çantaları, ister havuz kenarında ister sahilde olsun, tatil havasını yaymakla alakalıdır. Size güzel çantalarınızın kıyafetlerinizle nasıl uyum sağlayacağını gösteriyor. Bunu da en güzel plajın rüya gibi fotoğraflarını paylaşarak yapıyorlar.

  @puravidabracelets - Pura Vida Bilezik sadece bir bilezik değildir. Macera ve yaşamı temsil eder. Fotoğraflarda bu yaşam tarzını gösteriyor.

   

   

   

   

   

   

   

   

  3. Renk Koordinasyonu

   

  Birçok Instagram mağazası, paylaşımları için bir renk dizisine sadık kalır. Renkler markalarının bir parçasıdır ve paylaşımlarının temelini oluştururlar.

   

  Paylaşımlarınızı renklendirmek istiyorsanız, birlikte iyi uyum sağlayan 2 ila 5 renk seçin ve bunlar sizin renk dizileriniz olsun. Bu renkler ürünlerinizin renklerine göre de olabilir.

   

  İşte renk dizisi kullanan bazı Instagram mağazaları:

   

  @wildehousepaper - Ana renkler pembe ve beyaz ve onları tamamlayan yeşil (bitkiler) ve siyah (kırtasiye) renkler.

  @itsgldn -  Beyaz, gri, kahverengi (ten) ana renklerdir. Yeşil (bitkiler) ve siyah (kıyafetler) ise bunları tamamlar.

  @weaveandwillow -  Mavi, yeşil, kahverengi, siyah ve beyaz.

   

   

   

   

   

   

   

  4. Arka Plan Mükemmelliği

  Fotoğrafınızın arka planı çok önemlidir. Mümkünse fotoğraflarınız için 1-5 farklı arka plana sadık kalın. Fotoğraf çekerken arka planın temiz olmasına ve postunuza anlam vermesine dikkat edin. Kısacası arka planının ürününüzün önüne geçmesine izin vermeyiniz.

   

  İşte tutarlı bazı örnekler:

   

  @ohhappydaypartyshop: düz arka plan rengi (genellikle pastel)

  @riflepaperco: ana renkler beyaz, kahverengi, siyah

  @endlesscandles: beyaz arka plan

  @littleweavebird: siyah ve beyaz

  @ spellbound.by.cs: geometrik şekilli takılara uyacak pastel geometrik şekilli arka plan

  @ryleeandcru: beyaz ve yeşil(doğa) temiz ve dünyevi fotoğraflar için ana renklerdir.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  5. Düz Zemin Paylaşım

   

  Düz zemin paylaşım ürünleri bir yüzeye (zemine, yatağa, masaya) düz olarak yerleştirdiğiniz ve yaratıcı bir şekilde şekillendirdiğiniz bir fotoğraf türüdür.

  Mağazanız için tüm yayın sadece düz olabilir. Ürününüzü fotoğrafınızın odağı olarak göstermenin harika bir yoludur. Diğer öğeler ise ürününüzün etrafında şekillendirilebilir ve ona anlam verebilirler.

   

  İşte bazı harika örnekler:

   

  • @ohhappydaypartyshop: hemen hemen her şey bir düz zemin paylaşım.

  • @sheinofficial: Shein’in sayfası Instagram moda yayınlarına mükemmel bir örnektir. Bu firma her zaman düz zemin paylaşımları yapmaz ancak yaptıklarında da bunlar diğer fotoğraflardan daha fazla beğeni alırlar. Ve her zaman beyaz bir zemin kullanırlar.

   

   

   

   

  6. Kare Paylaşım

   

  Kare tasarımı mağazanız için başka bir harika Instagram paylaşım fikridir. Paylaşımınızı bulmaca gibi tasarlayın. İşin püf noktası bir fotoğraf ve bir deyim arasında geçiş yapmaktır. Sadece fiyat teklifi olması gerekmez, müşterileriniz için ipuçları, ürünlerinizle ilgili gerçekler, farklı bir fotoğraf türü (örneğin, farklı bir arka plan rengiyle) istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

   

  İşte bazı örnekler:

   

  • @thingsarewhatyoumakeofthem: Beyaz arka planlı deyimler ve renkli bir görüntü arasında geçiş yapar.

  • @lumiwau: Lumi pembe ve mor arka planlar arasında değişiyor.

   

   

   

   

  7. Orta Kolon Paylaşım

  Bu yöntem mağazanız için başka bir benzersiz fikir olabilir! Ortadaki kolon harika bir görsellik yaratıyor çünkü sayfayı devamlı aşağıya doğru kaydırmak istiyorsonuz. Bu sizin için çok iyi bir şey çünkü müşterilerinizi sayfanızda daha uzun süre tutmazını sağlar.

  Genellikle, insanlar ortada beyaz bir arka plan üzerinde deyimler paylaşırlar. Ancak istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz. Ortadaki kolonunuz herhangi bir şey olabilir.

   

  İşte harika örnekler:

   

  • @elskabody - ortadaki kolonu deyim paylaşmak için kullanır

  • @showu_shop - ortadaki kolonu fotoğrafları eğlenceli bir arka planda göstermek için kullanıyor.

   

   

   

   

   

  8. Bulmaca Paylaşım

   

  Bu yöntem daha zahmetli ve daha fazla planlama gerektiriyor. Ancak, yapabilirseniz kesinlikle çok dikkat çekebilirsiniz. App Store ve Play Store’dan fotoğrafları karelere ayıran uygulamalar bulabilirsiniz. Metin, çizim ve fotoğraflarla benzersiz bir bulmaca paylaşımı tasarlamak istiyorsanız, fotoğraflarınızı parçalara bölmek için Photoshop kullanmanız gerekecektir.

   

   

  9. Beyaz Çerçeve

   

  Beyaz kenarlar paylaşımınızın daha belirgin olmasını sağlar. Bu teknik müşterilerinizin fotoğraflarını taglemek için çok uygundur. Çoğu zaman, başkalarının fotoğraflarını paylaştığımızda hepsi farklı renklerde, stillerde ve farklı filtrelerde oluyorlar.

   

  Preview uygulamalarında favori beyaz çerçeveler: “Aura”, “Vela” ve “Sole”.

   

  Beyaz çerçeve kullanan bazı sayfa örnekler:

   

  • @lanadiajewels

  • @gisou_official

  • @yukastudio

   

   

   

   

   

   

  10. Çizimli Paylaşım

   

  Bu teknik Instagram sayfanızı dolaşanların dikkatini çekmek için çok yaratıcı bir yoldur. Bugün her kez Instagram'da fotoğraf veya video paylaşırken çizimle karıştırılmış bir fotoğraf insanların dikkatlerini kesinlikle çekecektir.

   

  Paylaşım benzersiz ve göz alıcı oluyor. Her zaman çizimler kullanan bir Instagram mağazası bulmak zor. Ama @ by.minoue ve @reallifelines gibi aşağıdaki örneklere göz gezdirebilirsiniz. Ürünlerin ne kadar eğlenceli olduklarına bakın! Daha fazla gezinmek ve keşfetmek istemiyor musunuz?

   

   

   

   

  Paylaşımlarınızı tasarlamak ve sayfanızın yönetimi için internetten birçok ücretsiz kaynağa ulaşabilir ve kendinizi eğitebilirsiniz. Fakat bu bir uzmanlık alanıdır ve etkisini görebilmek için düzenli bir şekilde paylaşım yapmayı gerektirir. Bu sebeple bir ajansla çalışmak çok daha verimli olacaktır.

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat