ga('require', 'ec');
Blog
 • HER KUYUMCUNUN MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ HAKKINDA MUTLAKA BİLMESİ GEREKENLER
  Yayınlayan: Cevaheer | 19 Ekim 2017

  Müşteri veritabanının oluşturulması tüm mücevher mağazalarının başarısı için hayati önem taşır ancak esas önemli olan, sahip olduğunuz müşterileri korumanın önemidir.

  Yeni kişiler aramak ve yeni müşteriler bulmak, zor bir iştir ve 2014 yılında KPMG tarafından yapılan bir perakende araştırması, müşteri sadakatinin önümüzdeki birkaç yıl içinde perakendecinin en büyük gelir kalemi olacağı sonucuna varmıştır.

  Bu istatistiklerden, müşterileri elde tutma planlarının uygulanmasının ve tekrarlanan satın alımlara neden olan müşteri ilişkilerinin geliştirilmesinin işinizin uzun vadeli başarısı için vazgeçilmez olduğu açıktır. Bu nedenle, müşterileri elde tutma tekniklerini keşfedelim;

   

  GÜVEN GELİŞTİRME

  Pırlanta sattığınızda bir üründen çok daha fazla şey sattığınızı söylemeye gerek yok sanırım. Müşteriler, ürün satın alırken kendilerinin ne kadar iyi bilgilendirildiğini görmek, sizin ürün hakkında uzmanlığınızdan ve tavsiyelerinizden faydalanmak isteyeceklerelerdir. Sizin ise sadece satışa odaklanmak yerine, müşterinizi eğitmek için harcayacağınız zaman ve ürün hakkında vereceğiniz uzman tavsiyeler onların güvenini kazanmanızı sağlayacak ve satış yapma olasılığınızı artıracaktır.

  Satış görevlilerinin giyinme biçimleri, davranış biçimleri ve vücut dili de güven kazanmada çok önemlidir. Örneğin, müşterilere adı ile hitap etmeye, dostça ilişikler kurmaya ve onların ihtiyaçlarını anlayabilmek adına doğru sorular sormaya çalışın.  

  Müşterilerinizle ne kadar iyi ilişkiler kurduysanız, onların hayatlarındaki önemli insanlara hediye almak istediklerinde, size güvenme olasılıkları da o kadar yüksek olur. Müşteri sizin, onların coşkusunu paylaştığınızı ve kendilerine veya sevdikleri için mükemmel bir hediye bulmalarına yardımcı olacağınızdan emin olmak isteyecektir.

   

  ÜRÜN YÜKSELTME

  Bir müşterinin mağazanıza yeniden gelme ihtimalini artırmanın bir yolu, ona şimdi aldığı ürünü ileride yine sizin mağazanızda yükseltmek isterse, kazanacağı avantajlardan bahsetmektir. Müşteriye ürünü yükseltmek istediğinde, değer kaybı yaşamayacağı mesajını mutlaka vermelisiniz.

  Yeniden satışı teşvik etmenin diğer bir yolu da müşteriye ek ürünler sunmaktır. Aldığı ürün ile iyi eşleşen parçaları müşteriye sunmanız müşteriye bir sonraki adımda o parçaları da satın almak için heyecan verebilir

   

  SATIŞ SONRASI İLİŞKİLER

  Tüm müşterilerinizle olan ilişkilerinizin mümkün olduğunca uzun devam etmesi gereklidir. Müşteriyle olan temasınız, satın alımlarıyla birlikte kapıdan çıktıklarında sona ermemelidir.

   

  Müşteri ilişkilerinin sürdürülebilir olması için birkaç fikir verebiliriz;

   

  Sadakat Programları- Sadakat programları, müşterileri ödüllendirmenin ve onların başka bir yere gitmek yerine tekrardan size gelmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Her alımlarında kazanacakları bir puan sistemi veya bir “club” kartı, yine her satın alımlarında verebileceğiniz ufak bir hediye çeki bile müşterilerin size olan bağlılıklarını artıracaktır.

  Müşteri Veri tabanları- Müşterilerinizin adları, e-posta adresleri, yıldönümleri ve diğer ilgili bilgilerle bir veritabanı oluşturmanız, müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlar. Yılda en az bir kez bile olsa müşterinizle iletişim kurmalısınız. Müşteri iletişim bilgilerini toplama size, fırsatlarla ilgili onlara hatırlatıcı e-posta göndermenize, özel satış etkinliklerine davetiye göndermenize veya da yeni ürün grupları hakkında bilgi göndermenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca bir müşterinin tercihlerini bildiğiniz sürece ona özel ürünler geldiğinde kişiye özel mailler atabilirsiniz.

   

  SONUÇ

  Müşterileriniz işiniz için olmazsa olmaz olduğundan, onları bulduktan sonra onları elinizde tutmaya özen gösterin. Sadık müşteriler ve müşterilerinizin sizin hakkınızda yapacağı güzel tavsiyeler, mağazanızın büyümesi ve sürekli başarısı için hayati önem taşır. Yukarıdaki yöntemlerden bazılarını veya sizin ve çalışanlarınızın denemesini sağlarsanız, kısa sürede müşterileriniz ile uzun vadeli bir ilişkiler kuracak ve bu ilişkileriniz sizi başarıya götürecektir.

   

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta, onlinepırlantaborsası

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat