ga('require', 'ec');
Blog
 • Instagram Reels Video’ları Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 01 Ekim 2020

  Geçtiğimiz iki yıl boyunca, Gen Z ve daha genç Y kuşağı tarafından kullanılan en popüler uygulamalardan ikisi Instagram ve TikTok idi.

   

  Instagram, 2016'daki ilk çıkışından bu yana sürekli olarak 1 milyardan fazla aktif kullanıcıyı çekerken, TikTok, lansmanından sonraki 18 ay içinde 1 milyar küresel indirmeyi aştığı haberini yaptı.

   

  Her iki ağın da sağlam yararları ve eğlence faktörleri vardır .. Instagram'ın görsel düzeni, kullanıcıların en sevdikleri hesaplardan görüntüleri, videoları, Hikayeleri ve canlı yayınları görmelerine izin verirken, TikTok kısa, eğlenceli video kliplerin sonsuz bir akışını sağlar.

   

  Ancak, bu yazın sonlarında, ABD de dahil olmak üzere ülkeler, gizlilik endişeleri nedeniyle TikTok'u yasaklamayı düşündükçe, Instagram, kullanıcıların TikTok'ta bulacaklarına oldukça benzeyen bir dizi yeni ses ve video düzenleme özelliği başlattı. Instagram uygulamasının Hikayeler bölümünden erişilebilen bu yeni mobil özellikler setine Instagram Reels adı verildi.

   

  Instagram Reels nedir?

   

  Reels, kullanıcıların feed'lerinde, Hikayelerinde veya Instagram Keşfet sekmesinde paylaşmadan önce düzenleyebilecekleri, seslendirebilecekleri veya efektler ekleyebilecekleri üç ila 15 saniyelik videoları çekmelerine veya yüklemelerine olanak tanıyan bir Instagram uygulaması özelliğidir.

   

  Reels kamera ve düzenleyici, kullanıcıların ses veya ses katmanları ile video kaydetmesine izin vermenin yanı sıra aşağıdaki özellikleri de içerir:

   

  Daha fazla düzenleme aracı: Bunlar arasında artırılmış gerçeklik efektleri, geçişler ve videoları hızlandırma veya yavaşlatma yeteneği bulunur.

  Ses atıf: Bir kullanıcı yerel ses yüklerse, uygulama orijinal kullanıcının hesabına kredi verirken diğer kullanıcılar sesi videolarına yerleştirebilir.

  Dikilebilir çekimler: Bu, kullanıcıların bir videoyu yalnızca bir uzun çekimle veya daha hızlı çekimlerin bir kombinasyonuyla paylaşmasına olanak tanır.

  Instagram Beslemesinde, Keşfet, Hikayelerde ve profilinizde Paylaşılabilirlik: Profilinizin gizlilik ayarlarına bağlı olarak, Reelsı Hikayeleriniz veya profilinizdeki arkadaşlarınızla veya Keşfedin Reels alanında herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

  Yalnızca mobil: Instagram profilleri ve Hikayelerin aksine, Mikroları masaüstünde görüntüleyemez veya yükleyemezsiniz.

  Şu anda, Instagram Explore'un Reels alanında reklamların henüz desteklenmediğini belirtmekte fayda var. Ancak, Mikrolar uygulamanın bu herkese açık bölümünde göründüğünden ve markanızı takip etmeyen kişiler tarafından görülebildiğinden, işletmenizin dünya genelinde yeni kitlelere ulaşma fırsatı vardır.

   

  Bu gönderi sırasında, Instagram algoritmasının Mikroları kitlelere sunmak için nasıl çalıştığını da bilmiyoruz. Ancak, Keşfedin içindeki Reels beslemesini keşfetmemize dayanarak, TikTok'a çok benziyor, çünkü gönderilere konuma, takip ettiğiniz kişilere ve son zamanlarda etkileşim kurduğunuza benzer içeriğe göre öncelik veriyor.

   

  Instagram Neden Reelsı Başlattı?

   

  Reels'i Kasım 2019'da Brezilya'da test etmeye başlayan ve bu özelliği bu Ağustos ayında küresel olarak başlatan Instagram'a göre, marka, kullanıcılara uygulamasında daha fazla içerik oluşturma fırsatı sunmak istedi.

   

  Instagram'dan Ağustos ayında yapılan bir duyuru, "Herkes - insanlar, içerik oluşturucular ve işletmeler - Instagram'da kısa, eğlenceli videolar oluşturmanın ve keşfetmenin yeni bir yolu olan Instagram Reels'i tanıtmaktan heyecan duyuyoruz."

   

  Instagram, TikTok'un başarısını veya rekabeti, Reels'ı başlatmak için bir neden olarak kabul etmese de, birkaç teknoloji muhabiri bunun stratejik bir hareket olduğunu öne sürdü.

   

  "Instagram'ın kısa biçimli video özelliği Reels Çarşamba günü kullanıma sunuldu. Instagram, en büyük rakibi olan TikTok için savunmasız bir zamanda hızla ilerliyor. Reels, kullanıcıların TikTok gibi 15 saniyelik klipler oluşturmasına ve bunları herkese açık olarak veya Instagram uygulaması "CNBC'den Jessica Bursztynsky yazdı.

   

  Reels, Instagram'ın TikTok'a benzer özellikler sunmaya yönelik ilk girişimi olsa da, bu kesinlikle Facebook'a ait bir şirketin benzer video düzenleme tekliflerini ilk kez başlatması değil.

   

  2018'de, TikTok'un erken başarısının ortasında, Facebook sessizce Lasso adında rakip bir uygulamayı başlattı.

   

  TikTok'a benzer portre tarzı besleme ve video düzenleme araçları sunan Lasso, Haziran 2020'ye kadar 80.000'den az uygulama indirmesine sahipti. Reels'ın lansmanından bir ay önce Temmuz ayında Lasso kullanımdan kaldırıldı.

   

  "İnsanların kendilerini nasıl ifade etmek istediklerini test etmek ve öğrenmek için uygulama ailemize birden fazla bahis oynuyoruz. Bu testlerden biri, kapatmaya karar verdiğimiz bağımsız kısa biçimli video uygulamamız Lasso'ydu. Bir Facebook sözcüsü TechCrunch'a verdiği demeçte, yaratıcılıklarını ve geri bildirimlerini diğer video deneyimlerimize dahil etmeye çalışacağımız bizimle paylaştı.

   

  Bu noktada, yukarıda bahsedilen geçmişi bilen bazı pazarlamacılar, "Instagram Reelsı markam için harika bir TikTok alternatifi olacak mı yoksa diğer TikTok rakipleri gibi başarısız olacak mı?"

   

  Yukarıdaki soru adil. Sonuçta, bir pazarlamacı olarak, kısa bir süre sonra durdurulabilecek olanlar yerine, yalnızca sağlam bir geçmişe sahip, sadık bir kitleye ve harika marka bilinirliği fırsatlarına sahip platformlara zaman ve para yatırmak isteyeceksiniz.

   

  TikTok yasaklanırsa, Reels Gen Z tarafından akın edilmiş olsa da, TikTok'un Oracle ve Walmart ile yaptığı ortaklık anlaşması, bu uygulamanın birçok ülkede aktif kalmasını sağladı - en azından şimdilik. Bu, Reels başarılı olsa bile, bazı izleyiciler hala tüm zamanlarını TikTok'ta sörf yaparak geçirebilecekleri anlamına gelir.

   

  Öte yandan Instagram, daha önce rekabetçi sosyal medya özelliklerini başarıyla başlatmış ve yaygın olarak kullanılan bir platformdur. Markanın Hikayeler'i başlattığı ve sonunda bu özelliği ilk başlatan Snapchat'ın kullanıcı sayısını aştığını hatırlıyor musunuz?

   

  Şu anda, Reelsın TikTok kadar başarılı olup olmayacağı belli değil. Ancak, özellik, TikTok taktiklerini sıfırdan oluşturmak yerine yalnızca Instagram stratejinizi genişletmenizi gerektirdiğinden, markaların oldukça deneysel kısa biçimli içeriği test etmeleri için harika bir yer olabilir.

   

  Instagram Reels ilginizi çekiyorsa ve denemeye hazırsanız, aşağıda markaların bu özelliği nasıl kullandığını, Reels içeriği oluşturmaya yönelik adımları ve pazarlamacıların bunları oluştururken akılda tutmaları gereken birkaç paketten bahsedeceğim. Instagram pazarlaması.

   

  Markalar Reels’ı Nasıl Kullanıyor?

   

   

  Emmy Mae Gelin

  Queensland, Avustralya'daki Emmy Mae Bridal'den bu Reel'den de anlaşılacağı gibi moda ve güzellik, Reels için mükemmeldir.

   

  Marka, Emmy Rae's Reels'da düğün kıyafetlerinin videolarını ve görüntülerini şık müzikle sunuyor. Reelsı yerleştiremesek de, işte şirketin yayınladığı son içeriğin bir ekran görüntüsü.

   

   

  Dünya Görevlisi

  Seyahat endüstrisi de Reelsı insanlara ulaşmak için mükemmel bir yol olarak görüyor. Bu Reels içeriği parçasında, seyahat içeriğini, fırsatları ve etkileyicileri vurgulayan bir hesap olan Earth Official, Tayland'ın fener festivalinin güzel görüntülerini yerel sesle gösteriyor.

   

   

  Şimdi Kritik Bakım

  İşletmeniz tam olarak tüketiciye dönük değilse, kitlenizi ne kadar iyi yetiştirdiğinize ve içerik ekibinizin ne kadar yaratıcı olduğuna bağlı olarak, Mikrolar yine de Instagram stratejinize uyabilir.

   

  Resüsitasyon uzmanı Haney Mallemat tarafından yönetilen bilgilendirici bir Instagram hesabı olan CriticalCareNow'un aşağıdaki Reels gönderisinde Mallemat, izleyicileri acil müdahale alanında kullanılan merkezi ve periferik arter hatları hakkında eğitiyor.

   

   

  Yukarıdaki Reel konusunun Instagram'ın izleyicileri için fazla bilgilendirici veya resmi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Bu blog gönderisinin yazıldığı sırada, bu Reel 30.200'den fazla görüntülendi. En son dans hareketi olmayan içerik için oldukça şaşırtıcı.

   

  Haney'in Reel'i bu kadar ilgi çekici olabilir çünkü 24.000'den fazla Instagram takipçisinden oluşan geniş, niş bir kitle oluşturmak için harika bir iş çıkardı ve ne tür içeriklere değer verdiklerini öğrendi. Daha fazla takipçi kesinlikle size daha fazla görüntüleme sağlayabilirken, kitlenizin ve benzer kullanıcıların izlemek istediği şeyler etrafında Reels oluşturmak da katılımınızı uzun bir yol kat edebilir.

   

  Instagram Reelsı Nasıl Kullanılır?

   

   

  Instagram Hikayelerinde Reels moduna girin.

  Düzenleme araçlarını keşfedin.

  Çekime başlamak veya önceden kaydedilmiş bir video yüklemek için Kayıt Tutun.

  Son dakika efektleri ekleyin.

  Makaranızı yayınlamaya hazırlanın.

  Reelsınızı görüntüleyin.

  Reelsınızı paylaşın.

  Performansınızı izleyin.

  Diğer hesaplardan Reelsı izleyin.

   

  1. Instagram Hikayelerinde Reels moduna girin.

   

   

  Mikroları kullanmaya başlamak için Instagram Hikayeleri kamerasını açın ve Mikrolar'a dokunun.

   

  Instagram Reels’i, mobil uygulamadaki Instagram Hikayelerinde bulunabilir.

   

  2. Düzenleme araçlarını keşfedin.

   

  Reels kameranıza kayıt yapmadan önce ve sonra kamera ekranınızın sol tarafında dört düzenleme simgesi göreceksiniz.

   

  Instagram Reels içindeki efekt seçenekleri

   

  Göreceğiniz araçlar şunları içerir:

   

  Ses: Bu, içeriğinize diğer kullanıcılardan veya Reels'in öne çıkan şarkı listesinden önceden kaydedilmiş bir ses eklemenizi sağlar.

  Instagram Reels'da ses kaplama aracı

  Oynatma Hızı: Bu, içeriği hızlandırmanıza veya yavaşlatmanıza olanak tanır.

  Instagram Reels'da oynatma hızı aracı

  Efektler: Emoji taslağı gibi görünen bu simgeye dokunmak, videonuza çıkartmalar ve filtre efektleri eklemenize olanak tanır. Reels için filtreler Instagram Hikayelerine benzer ve bu efektlerin çoğu, her iki video formatı arasında geçiş yapar.

  Instagram Reels'da özel efekt aracı

  Zamanlayıcı: Tam klip için Kayıt düğmesini basılı tutamıyorsanız, ancak belirli bir süre devam eden bir video yapmak istiyorsanız, klibinizin kayıt süresini ayarlamak için bu simgeye dokunabilirsiniz. Kayda bastığınızda, Reels kaydetmeye başlamadan önce ekranınızda üç saniyelik bir geri sayım görünecektir. Ardından, Reels, belirlediğiniz süre boyunca otomatik olarak çekim yapar.

   

  3. Çekime başlamak veya önceden kaydedilmiş bir videoyu yüklemek için Kayıt'a basılı tutun.

   

  Kayıt düğmesini basılı tuttuğunuzda, bir klip çekmeye başlayacaksınız. Kayıt düğmesini bıraktıysanız, ancak Reel videonuzda hala zamanınız varsa, ilk bittikten hemen sonra başlayacak ikinci bir klibi başlatmak için kayıt düğmesini tekrar basılı tutabilirsiniz.

   

  Makaranız için bir veya daha fazla klip kaydederken, ekranın üst kısmındaki ilerleme çubuğu size ne kadar kayıt süreniz kaldığını gösterir.

   

  Instagram Reelsında ilerleme çubuğu

  Alternatif olarak, zaten Reels ile etkileşime gireceğini düşündüğünüz harika bir video veya TikTok kaydettiyseniz, film rulonuzdan klipler yüklemek için kamera simgesine dokunabilirsiniz.

   

  4. Son dakika efektleri ekleyin.

   

  Video kayda başlamadan önce efekt eklemediyseniz, ancak nasıl ortaya çıktığını gördükten sonra, yayınlamadan önce Makaranıza çıkartmalar, çizimler ve metin ekleyebilirsiniz.

   

  Reels'e video kaydettikten sonra son dakika efektleri ekleme

  Bitirdiğinizde, yayınlamaya hazır olduğunuzda alttaki oka dokunun. Yine bu efektler, Instagram Hikayelerinde göreceğiniz efektlerle neredeyse aynı.

   

  Mikrolar için gönderme sayfasına gitmek için ileri düğmesine basın

   

  5. Mikro'nuzu yayınlamaya hazırlanın.

   

  Videoyu inceledikten ve son dakika efektlerini ekledikten sonra oka bastığınızda, bir kapak resmi seçebileceğiniz, başlık yazabileceğiniz, hashtag'ler ekleyebileceğiniz ve videonuzu Reels'da yayınlayabileceğiniz yazı ekranına yönlendirilirsiniz.

   

  6. Reelsınızı görüntüleyin.

   

  Bir veya daha fazla Mikro yayınladığınızda, bu içerik Keşfedin sayfasında ve profilinizdeki bir sekmede görünecektir.

   

  Instagram Reelsını profilinizde nerede bulabilirsiniz

   

  7. Reelsınızı paylaşın.

   

  Reels for Explore kitlelerini yayınlamanın yanı sıra, onları feed'inize de gönderebilir, bu da onların ana profil ızgaranızda görünmesine neden olur. Reels ayrıca doğrudan mesaj olarak gönderilebilir veya hatta Instagram Hikayelerinize gönderilebilir. Bir Makarayı ana ızgaranızda görünecek şekilde paylaşmadığınız sürece, içerik bir Hikaye gibi davranacak ve 24 saat içinde kaybolacaktır.

   

  8. Performansınızı izleyin.

   

  Şu anda, bir Mikro ile ilgili herhangi bir analizi görüntülemek için gönderinin kendisini görüntülemeniz gerekir. Şu anda, Mikrolarınızın analizlerini Instagram Insights'ta görüntülemenin bir yolu yoktur. Bunun yerine, etkileşim duygusu kazanmak için beğenilere ve yorumlara bakın.

   

  Instagram Reel’ın da etkileşim ölçümleri

   

  9. Diğer hesaplardan Reelsı izleyin.

   

  Mikrolara erişmek için, aramaya gidin ve öne çıkan bir Mikro göreceksiniz. Buna dokunun ve ardından klipler arasında kolayca gezinebilirsiniz. Oradan kullanıcıları takip edebilir ve doğrudan Reelsı beğenebilir, paylaşabilir ve yorum yapabilirsiniz. Hashtag'leri arayarak belirli konularda Reelsı bulabilirsiniz.

   

  Instagram Reels içeriğini Instagram Keşfet akışında nerede bulabilirsiniz

  Instagram Reelsında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Pazarlama stratejinizde Reels, TikTok ve diğer gelişmekte olan sosyal medya platformlarını göz önünde bulundurduğunuzda, bir kanalın veya özelliğin ekibiniz için doğru olup olmadığını belirlerken artıları, eksileri ve temel pazarlama çözümlerini tartmak önemlidir.

   

  Burada, Mikroları değerlendirirken hatırlamanız gereken birkaç nokta var:

   

  Reels benzersiz, viral bir sansasyona karşı rekabet eder:

  Instagram, platformuna sadık büyük bir kitleye sahip olsa da, birçok Gen Z kullanıcısı viral videolar ve genel eğlence için TikTok'a gitmeye alışkın. Uygulama, kısa ömrü boyunca hayranlık uyandıran hayran bağlılığı sağladığından, Reelsın TikTok videolarının sahip olabileceği viral fırsatlara sahip olmadığını fark edebilirsiniz.

   

  TikTok'ta çalışan, Reelsda çalışmayabilir

  TikTok, daha genç, ancak büyük, küresel bir izleyici kitlesine sahip oldukça deneysel bir platformdur. Bu faktörler nedeniyle, orada neleri yayınlamanız ve neleri yayınlamamanız gerektiğine dair pek çok kural yoktur. Bu arada Instagram yıllardır ortalıkta, biraz daha yaşlı bir kitleye sahip ve bazı içerik normları veya kitle beklentileri var.

   

  Zaten bir avuç TikTok videosu yayınladıysanız ve bunları Reelsda test etmek istiyorsanız, birkaç tane yüklemeyi, nasıl performans gösterdiklerini izlemeyi ve her iki platformda da neyin iyi çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi düşünebilirsiniz.

   

  Bununla birlikte, TikTok ve Instagram izleyicileri arasındaki farkları öğrendikçe, yüksek performanslı TikToks'un Reels izleyicileriniz kadar ilgi çekici olmadığını fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda, Mikrolar için özel içerik oluşturmayı düşünebilirsiniz.

   

  Henüz reklam fırsatı yok.

  Mikroları test etmeyi düşünürken yukarıdaki noktaları aklınızda bulundurmanız gerekse de, sunduğu fırsatları da hatırlamak isteyeceksiniz. Örneğin, Instagram'da uzmanlaştıysanız, izleyicilerinizin hangi içeriği istediğini biliyorsanız ve tam bir TikTok uygulama stratejisi oluşturmak için zaman ve kaynak kullanmadan TikTok tarzı içeriği test etmeye hevesliyseniz, Reels sizin için harika bir seçenek olabilir.

   

  Mikroları test etmeye başlarsanız, profilinizin, diğer içeriğinizin ve nihayetinde Reelsınızın markanız için yerinde olmasını sağlamak için Instagram pazarlama becerilerinizi ve Instagram platform bilginizi tazelemekten zarar gelmez.

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat