ga('require', 'ec');
Blog
 • Küçük, Büyük veya Yerel İşletmeniz için 19 Ücretsiz Reklam İpucu
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 11 Mayıs 2020

  Sınırlı bir bütçeye sahip küçük bir işletme iseniz, 30 saniyelik bir TV reklamı için $340.000 veya bir e-posta pazarlama kampanyası için $10.000 harcamak gerçekten mümkün değildir.

   

  Bütçeniz ile kaç kişiye ulaşabileceğini öğrendiğinizde bu gerçekten sinir bozucu olabilir.

   

  Size şimdi işletmenizi tanıtmanın ücretsiz ve ucuz yollarından bazılarını göstereceğiz;

   

  • Yerel İşletmeler için Nasıl Reklam Verilir

  • Nasıl Ücretsiz Reklam Alabilirsiniz

  • Google'da Ücretsiz Reklam Verme

   

   

  Yerel İşletmeler için Nasıl Reklam Verilir

   

   

  1. Yerel aramayı optimize etmek için Google Benim İşletmem’i kullanın.

   

  İşletmenizin reklamını yapmanın en güçlü ücretsiz yollarından biri, şirketlerin Google Arama ve Google Haritalar'daki varlıklarını yönetmelerini sağlayan Google Benim İşletmem’dir. Araç, yerel arama sonuçlarında sıralamanızı güçlendirebilir.

   

  Yerel aramada üst sıralarda yer almanız meşru ve faal bir şirket olduğunuzu gösterir: altı ay önce kapatmış olsaydınız Google'da "yakınımdaki kuyumcular" için 1. sırada olmazdınız. Ayrıca, yerel aramada üst sıralarda yer alırsanız, daha fazla tüketici işletmenizi rakiplerine göre seçecektir. Bugünün hızlı tempolu dünyasında kolaylık çok önemlidir.

   

  2. *Yext'e göz atın.

   

  İşletmeniz çevrimiçi olarak ne kadar çok yer listelenirse, arama sonuçlarında görünme şansınız o kadar artar ve potansiyel müşterilerin sizi bulması o kadar kolay olur. Harika yerel SEO sağlamak için, her web sitesinde ve çevrimiçi dizinde listelemelerinizin detaylarının eşleşmesi gerekir.

   

  Örneğin, web siteniz şirketinizin yeni telefon numarasını listeliyor, ancak *Yelp eski telefonunuzu listeliyorsa, bu tutarsızlık SEO'nuza zarar verebilir.

   

  *Yext, işletmenizin listelendiği her yeri bulmak için web'i tarar, böylece doğruluğu garanti etmek için girişlerinizi düzenleyebilirsiniz.

   

  3. Ağ oluşturma etkinliklerine ve karıştırıcılara katılın.

   

  Endüstri ağı etkinliklerinde diğer meslektaşlarınızla bağlantı kurmak, potansiyel tüketicileri işinizi tartışmaya istekli bir yerde karşılamak için harika bir fırsattır. Ağ oluşturma etkinliklerinin niş konuları, yüksek nitelikli potansiyel müşterilerle tanışmanızı sağlar. Örneğin, “2020'nin En İyi Teknoloji Başlangıçları” etkinliği öncelikle teknoloji ve yeni başlayanlarla ilgilenen katılımcılarla doldurulacaktır.

   

  Özellikle ilk bağlantılarını yapmak isteyen küçük işletmeler için ağ oluşturma, adınızı oraya çıkarma, potansiyel ortaklarla tanışma ve büyüme fırsatları bulma şansıdır. Ayrıca, sektörünüzdeki eğilimler hakkında sizi güncel tutacaktır.

   

  4. Bir dernek veya yerel bir etkinlikte konuşun.

   

  Ağ kurmaya benzer şekilde, endüstrinizle ilgili bir konuyla ilgili bir etkinlikte konuşmak, uzmanlığınızı sergilemenin başka bir yoludur. Düşünce uyandıran ve güçlü bir konuşma yapmak, dikkatinizi çekecek ve dernek olarak, marka bilinirliğini artırabilecek ve işletmenizin tüketicinin zorluklarıyla başa çıkabileceğini kanıtlayabilecek işinize dikkat edecektir.

   

  Başlamak için, farklı konular üzerinde beyin fırtınası yapın ve yaklaşan çeşitli ağ etkinlikleri ve ticaret birliği sözleşmelerinde gönüllü olun.

   

  5. Broşür veya el ilanı dağıtın.

   

  Yerel kütüphanelere, kafelere ve işletmelere broşür veya el ilanı koymak, insanların zamanlarının büyük bir kısmını harcadığı çevrimdışı konumlara pazarlamanın benzersiz bir yoludur.

   

  PowerPoint veya Canva'da ücretsiz broşürler ve el ilanları oluşturabilirsiniz. Sektörünüze bağlı olarak, ideal bir müşteriye ulaşmanıza bile yardımcı olabilir: örneğin bir fizyoterapistseniz, belki de yerel spor salonlarına veya yakındaki hastanelere broşür dağıtabilirsiniz.

   

  6. Coğrafi hedefli Facebook reklamları yayınlayın.

   

  Facebook, diğer platformlardan daha fazla hedefli reklamcılık kapasitesine sahiptir. İlgi alanlarına veya iş tanımına göre belirli bir tüketici türüne reklam vermenin yanı sıra, belirli bir yerde bu ölçütlere uyan kişileri de hedefleyebilirsiniz.

   

  Coğrafi hedefli bir Facebook kampanyasına günde birkaç dolar koyarak, zamanla yerel bir takip oluşturacaksınız. Bu yeni kitlenin katılımını sağlamak için harika içerikler göndermeye devam ettiğinizden emin olun.

   

  7. Doğrudan posta kampanyalarına yatırım yapın.

   

  Doğrudan posta ile, yakınınızdaki doğru kitlenin tanıtımlarınızı aldığını bileceksiniz.

   

  Tek bir posta grubu tonlarca işi yönlendirmek için yeterli olmasa da, sık sık dağıtım kampanyaları yapmak kitlenizde yaptığınız gösterim sayısını artıracak ve bu da marka bilinirliğini artıracak ve sizi akılda tutacak.

   

  Şaşırtıcı bir şekilde, ücretli reklamcılık çabalarınızı desteklemenin birçok ücretsiz yolu da vardır. Ücretsiz reklam taktiklerini stratejinize dahil ederek, bazı gereksiz maliyetleri kaldırabilir ve bütçenizi daha derin, daha uzun vadeli oyunlara ayırabilirsiniz.

   

  Aslında, bütçenizden bağımsız olarak bu yöntemlerden bazılarını öneriyoruz. İşletmenizle ilgili kelimeyi bankayı kırmadan yaymanıza yardımcı olmak için, ücretsiz reklam almanın yollarının bir listesini derledik.

   

   

   

  Nasıl Ücretsiz Reklam Alabilirsiniz

   

   

   

  1. Diğer bloglar için misafir yayınları yazın.

   

  İyi kurulmuş bir blog için misafir ilanının birkaç büyük avantajı vardır. Bu blog’un hedef kitlesine bağlanmanın avantajından yararlanabilir ve kendinizi sektörünüzde bir düşünce lideri olarak kurmaya başlayabilirsiniz.

   

  Popüler bir blogda misafir yayını, yerleşik bir kitleye ve yüksek alan adı otoritesine erişmenize izin verdiğinden, bu uygulama bazen kendi bloğunuza göndermekten daha yararlı olabilir. Ayrıca, makalenizden kendi web sitenize geri bağlanarak alan adı otoritenizi artıran ve kendi web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını artırabilecek bir gelen bağlantı sağlayabilirsiniz.

   

  2. Linkedin'de içerik yayınlayın.

   

  LinkedIn, profesyonellerle bağlantı kurmak için bir platformdur, bu nedenle işle ilgili içerikleri paylaşmak için de harika bir yerdir. Linkedin’in blog platformu, sektörünüzdeki uzmanlığınızı göstermenizi sağlar.

   

  Bağlantılarınız ve diğer Linkedin üyeleriniz gönderilerinizle etkileşime geçecek ve bunları sizin için ücretsiz promosyon yaparak paylaşacaktır. Tüm sosyal medya trafiğinin neredeyse yarısı Linkedin'den B2B şirket sitelerine geliyor, Linkedin'de içerik yayınlamıyorsanız ve tanıtmıyorsanız bu sizin için kaçırılan bir fırsattır.

   

  3. Diğer işletmelerin podcast'lerinde röportaj yapmayı teklif edin.

   

  Ekibinizin hangi platformlara öncelik vermesi gerektiğini anlamak için, kitlenizin zaten nerede içerik tükettiğini keşfetmek için tanıtım platformlarınızı çeşitlendirmeniz önemlidir. Kitlenizden bazıları makaleleri okumak yerine podcast dinlemeyi tercih edebilir. Bu kişilere ulaşmak için, podcast'lerle ve satış görüşmesi fikirleriyle birkaç işletmeye başvurun.

   

  4. Web sitenizi e-posta imzanızda tanıtın.

   

  Her gün gönderdiğiniz tüm e-postalarda, e-posta imzanızın tanıtım potansiyelinden faydalanmamanız utanç vericidir. E-posta imzanız, bir satışı, yarışmayı, etkinliği veya hatta yeni bir blog yayınını tanıtmak için beklenmedik bir mülk de olabilir.

   

  İşletmenizin web sitesine Facebook, Twitter ve Instagram profillerinize de bir bağlantı ekleyin.

   

  5. E-posta bültenleri gönderin.

   

  Bir e-posta bülteni, içeriği tanıtmak, işle ilgili haberleri paylaşmak ve hem potansiyel hem de mevcut müşterilerle daha derin ilişkiler kurmak için yararlı bir araç olabilir. Bülteninizi tasarlamanıza, göndermenize ve optimize etmenize yardımcı olan birçok ücretsiz araç var.

   

  Doğru zaman yatırımıyla, e-posta bülteni, kaliteli içeriği potansiyel müşteriler ve potansiyel tüketicilerle paylaşmak için mükemmel bir yer olabilir ve markanızı faydalı ve bilgilendirici olarak oluşturabilir.

   

  6. Ücretsiz bir ürün hediye veya yarışma yapın.

   

  Bir ürün hediyesi veya yarışma, yeni görüntüleyenleri sosyal medya kanallarınıza veya web sitenize göz atmak ve abone olmak için teşvik etmenin kolay bir yoludur. Ayrıca, tişörtler veya kupalar gibi ucuz markalı ürünleri dağıtmak, markanızı yaymanın iyi bir yoludur.

   

  7. YouTube videoları oluşturun.

   

  YouTube, İnternet'teki herkesin neredeyse yarısını oluşturan iki milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir.

   

  Dahası, yakın tarihli bir çalışmada, insanların % 84'ü bir markanın videosunu izledikten sonra bir şey satın almaya ikna olduklarını ve insanların arkadaşlarıyla diğer içerik türlerinden iki kat daha fazla video paylaşma olasılığının olduğunu bildirdi.

   

  İlgi çekici, bilgilendirici ve paylaşılabilir YouTube videoları oluşturmak, markanızı satmanın en etkili yollarından biridir. Doğru yapılırsa, YouTube videolarınız görüntüleyenlerinizi içeriğinizi paylaşacak ve web sitenizi araştıracak kadar eğlendirecektir.

   

  8. Ortaklıklarınızdan yararlanın.

   

  Ortaklıklar, sağlamadığınız ek hizmetler sunma fırsatıdır. Örneğin, bir web tasarım şirketi ve bir metin yazarlığı ajansı birlikte ortaklık yapmayı seçebilir, bu nedenle bir müşteri web sayfaları için yazılı içerik gerektirdiğinde, web tasarım şirketi ortaklarından metin yazarlığı hizmetleri sunabilir.

   

  Bu, tüketici memnuniyetini arttırır ve ayrıca olağanüstü reklam fırsatları da sağlar. Eşinizin tüketicileri hizmetlerinize ihtiyaç duyduğunda, eşiniz onları sizin yönünüze yönlendirecektir.

   

  9. Sosyal medyada yayın yapın.

   

  Günümüzde, sosyal medya çoğu pazarlama stratejisi için çok önemlidir. Neyse ki, çoğu sosyal medya platformu ve yayını, işletmeler için bile ücretsizdir. Birçok platform reklam vermenize izin verirken, bütçeniz varsa yine de ücretsiz olarak yayınlayabilir veya tweet atabilirsiniz.

   

  Hedef kitlenize en uygun platformları seçin. Ardından, şirketiniz, ürün lansmanları veya tanıtmak istediğiniz diğer herhangi bir durumla ilgili bağlantılar, fotoğraflar, videolar veya kısa mesajlar gönderin.

   

  Facebook, Twitter ve LinkedIn çoğu işletme için başlamak için uygun bir yerdir. Hepsi video, metin, fotoğraf ve bağlantı tabanlı yayınları paylaşmanın bir yolunu sunar ve geniş kullanıcı tabanlarına sahiptir. Diğer sosyal medya türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu gönderiye göz atın.

   

  10. Fotoğraf ve video platformlarıyla denemeler yapın.

   

  Facebook, Twitter ve LinkedIn başlamak için harika platformlar olabilirken, Instagram veya Pinterest gibi platformlara genişletmek size ürün çekimlerini göstermek veya etkileyici pazarlama stratejisini kucaklamak için daha fazla fırsat sunacak.

   

  Ürün veya hizmetinizin ücretsiz görüntüleri ile farkındalık yaymanın yanı sıra, Facebook dahil çoğu sosyal platform, ürünlerinizle ilgili video tanıtımı oluşturmanıza olanak tanıyan canlı video ve hikaye özellikleri sunar. Örneğin, ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza ilişkin öğreticiler yayınlamak için Instagram Hikayeleri'ni veya Facebook Live'ı bir çıkış noktası olarak kullanabilirsiniz.

   

  Bu videolar ve fotoğraflar sosyal olduğu için, paylaşılabilirliklerini etiketleyerek, ilginç altyazılar oluşturarak ve hayranları "beğeniler" veya yorumlar gibi eylemlerle yanıt vermeye teşvik ederek de paylaşabilirsiniz.

   

  11. Mutlu müşterileri çevrimiçi incelemeler yapmaya teşvik edin.

   

  Kulaktan kulağa hala ürününüzü pazarlamanın en iyi yollarından biridir. Tüketiciler, özellikle de çok sayıda tanıklık olduğunda, diğer tüketicilerin görüşlerine güvenmektedir.

   

  Mutlu müşterileriniz varsa, Google, Facebook ve Yelp gibi popüler inceleme platformlarında deneyimleri hakkında yorum yazmaya teşvik edin. Facebook'ta harika yorumlar istiyorsanız, henüz sahip değilseniz bir Facebook İşletme sayfası oluşturduğunuzdan emin olun.

   

   

   

  Google'da Ücretsiz Reklam Verme

   

   

   

  Yukarıda belirtildiği gibi, Google Benim İşletmem’de arama sonuçlarında daha yüksek veya ilk sırada yer almanıza yardımcı olabilecek ücretsiz bir sayfa oluşturabilirsiniz. İşte böyle;

   

  Google Benim İşletmem’de hesabınızı oluşturun.

   

  İlk olarak, işletmeniz için bir Gmail hesabı oluşturmalı ve ardından bu hesapla Google Benim İşletmem’e kaydolmalısınız.

   

  Google önce sizden işletmenizin adını girmenizi isteyecektir. Ardından, bir "Hizmet Bölgesi" seçmeniz istenir. Bu formda, hedef kitlenizin yaşadığı mesafeyi ve bölgeyi girin.

   

   

  İşletme sayfanızı optimize edin.

   

   

  Kurulum işleminiz tamamlandıktan sonra profilinizi doldurabilirsiniz. Bunu yaparken, ideal olarak Google'ın en iyi arama optimizasyonu için istediği tüm bilgileri doldurmalısınız.

   

  Eklemeniz gereken birkaç önemli şey:

   

   

  • Adresiniz,

  • Bir telefon numarası, e-posta adresi ve diğer iletişim bilgileri,

  • İnternet siteniz,

  • Çalışma saatleriniz,

  • İşletmenizin ve ürünlerinizin fotoğrafları,

  • İşletmenizin neler sunduğuna dair ayrıntılı bir açıklama,

  • Fiyatlandırma veya menü bilgileri,

  • Şirketinizin açıldığı yıl,

  • "Ücretsiz Wi-Fi" gibi diğer işletme özellikleri,

   

   

  Yukarıdaki öğeler, insanların özellikle arayabileceği şeylerdir. Örneğin, birisi "20.00'den sonra açık bir Kuyumcu" ararsa, Google işletme profilindeki ayrıntıları inceler ve sizi bulursa mağazanıza öncelik verir.

   

  Bir Google şirketi tüm bilgilerini doldurduğunda neye benzediğine ilişkin bir örnek:

   

   

   

   

  İşletme sayfanızı doğrulayın ve izleyin.

   

  Google Benim İşletmem profilinizi oluşturduktan sonra, Google'ın gerçek ve yasal bir işletme olduğunu bilmesi için girişinizi doğruladığınızdan emin olun. Bunu yapmanın e-posta, kartpostal ve telefon doğrulaması gibi birkaç yolu vardır.

   

  İşletmenizin mobi telefonda nasıl çalıştığını izlemek için GMB uygulamasını da indirebilirsiniz.

   

  SEO'yu unutmayın.

   

  Google Benim İşletmem ile birlikte, ücretsiz SEO stratejilerinden yararlanmak, web sitenizin arama sonuçlarında daha yukarda olmasına yardımcı olabilir. Bu taktikler bloglama, web tasarımı veya diğer süreçlerde basit ve kullanımı kolay olabilir.

   

  Reklam bütçenizin işletmenizin kaç kişiye ulaşabileceğini belirlemesine izin vermeyin. Reklam planınınız üzerinde bugün çalışmaya başlayın.

   

   

  * Yext, işletmenizin konum bilgilerinin birden fazla dizinde takibini sağlamak için tasarlanmış bir veri yönetim aracıdır. Yazılım, aşağıdakileri senkronize etmenizi sağlar.

   

  * Yelp, 2004 yılında ilk defa ABD için hizmet veren ve 2012 yılı itibariyle ülkemiz kullanıcıları için de hizmet sunmaya başlayan bir mekan keşfetme uygulamasıdır. Web sürümünün yanı sıra kullanıcılar Yelp’i iOS ve Android cihazlarına kurabilecekleri mobil uygulamaları yardımıyla da kullanabilirler.

   

   

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat