ga('require', 'ec');
Blog
 • Linkedin Reklamları: Başlangıç Kılavuzu
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 30 Temmuz 2020

  Linkedin, benzer fikirlere sahip profesyonellerle iletişim kurmak için çok değerli bir araçtır. Ama aslında bizim burda konuşmamız gereken şey, Linkedin aynı zamanda oldukça faydalı bir pazarlama platformudur.

   

  Çünkü Linkedinin de tıpkı Facebook, Twitter veya Google gibi güçlü bir reklam platformu var. Bu platformlarda eğer zaten tıklama başına ödeme (PPC) tekniklerini kullanıyorsanız, Linkedin reklam platformuna kolayca adapte olabilirsiniz.

   

  Ancak Linkedin reklamlarında yeniyseniz de korkmayın, ilk Linkedin reklam kampanyanızı oluşturmak için size oldukça yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir kılavuz hazırladık;

   

   

   

   

   

  Linkedin'de Reklam Verme

   

   

   

  1. Linkedin reklam kampanyanızı oluşturun.

  2. Linkedin reklam kampanyası hedefinizi belirleyin.

  3. Linkedin reklam kitlenizi belirleyin.

  4. Linkedin reklam biçiminize karar verin.

  5. Linkedin reklam yerleşiminizi seçin.

  6. Reklam bütçenizi ve zaman planlamanızı belirleyin.

  7. Dönüşüm izlemeyi unutmayın.

  8. Linkedin reklamınızı oluşturun.

   

   

  Linkedin'de reklam vermek iki adımlı bir işlemdir:

   

  1) Linkedin kampanyanızı oluşturmak,

   

  2) Linkedin reklamlarınızı oluşturmak.

   

   

  Bu bölümde, nasıl kampanya ve reklaml oluşturacağınızı ve bunların her biri için en iyi uygulamaları ele alacağız.

   

   

   

  1.Linkedin reklam kampanyanızı oluşturun.

   

   

   

  Linkedin reklam kampanyalarınız, her gün gördüğünüz Linkedin'den ayrı bir platformda ( Linkedin Marketing Solutions platformunda yayınlanacak. Kampanyanıza başlamak için bu sayfayı ziyaret edin ve Reklam Oluştur'u seçin.

   

   

   

   

   

  Oradan, eğer henüz yoksa sizden bir Linkedin Kampanya Yöneticisi hesabı oluşturmanız istenir. Varsa ilişkili Linkedin Şirket Sayfasını girdiğinizden emin olun .

   

  Ardından, üye kontrol panelinize yönlendirileceksiniz. Fatura bilgilerinizi girmediyseniz, hesabınızın kilidini açmak için bunu yapmanız gerekir. (Endişelenmeyin - kampanyanız yayınlanana kadar ücretlendirilmezsiniz) Daha sonra kampanya Oluşturmak için bir harekete geçirici mesaj (CTA) görürsünüz . Bu düğmeyi tıkladığınızda kampanyanızı oluşturmaya başlayabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

   

   

   

   

   

   

  İlk olarak, bir Kampanya Grubunu belirtin ve kampanyanıza bir ad verin. Kampanya Grupları , kampanyanızı düzenlemenize yardımcı olur. Varsayılan Kampanya Grubunu olduğu gibi bırakabilir veya yeni bir Grup oluşturabilirsiniz.

   

  Kampanya adına gelince, bunlar yalnızca dahili olarak görülebilir, bu nedenle oldukça bilgilendirici bir ad seçmenizi öneririz - özellikle kampanya üzerinde çalışan birkaç farklı kişiniz varsa.

   

  Kampanya Grubunuzu ve adınızı seçtikten sonra Linkedin kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

   

   

   

  2.Linkedin reklam kampanyası hedefinizi belirleyin.

   

   

   

  İlk olarak, kampanya hedefinizi seçin. Hedefiniz, insanların reklamlarınızı gördüklerinde yapmasını istediğiniz şeydir.

   

  Üç temel kampanya teması vardır: Farkındalık, Düşünme ve Dönüşümler. Bu temalar altında, mevcut bazı kampanya hedefleri:

   

  Web sitesi ziyaretleri; web sitenize ve açılış sayfalarınıza trafik çeker. Linkedin'e göre, bu tür bir kampanya marka bilinirliğini de artıracaktır.

   

  Etkileşim, içeriğinize katılımınızı artıracak ve Linkedin Şirket Sayfanızdaki takipçileri artıracaktır.

   

  Video görüntülemeleri, videolarınızın onlarla etkileşime girmesi muhtemel kişilere gösterilmesini artıracaktır.

   

  Potansiyel müşteri oluşturma; formla etkileşime girme olasılığı en yüksek olan Linkedin kullanıcılarına önceden doldurulmuş Linkedin profil verilerini içeren bir Linkedin müşteri adayı oluşturma formu gösterir.

   

   

   

  3.Linkedin reklam kitlenizi belirleyin.

   

   

   

  Ardından, hedef kitlenizin parametrelerini seçin. Reklamınızı kimlerin gördüğünü hedeflemek, kampanya hedefini gerçekleştirmesine yardımcı olabilir - kitleniz için ne kadar spesifik ve alakalı olursa, o kadar iyi performans gösterir. Linkedin, aşağıda özetlediğimiz birkaç farklı kategoriye göre hedeflemenize olanak tanır.

   

  Tüm bu seçenekleri kullanmak zorunda değilsiniz , ancak hedefleme ölçütleriniz ne kadar belirgin olursa, seçtiğiniz kitle için daha alakalı olur.

   

  İlk olarak, reklamınızın görünmesini istediğiniz dil gibi birkaç temel soruyu yanıtlayın. Türkçe,Fransızca ve Almanca dahil olmak üzere Linkedin'in desteklediği 20 dilden herhangi birinde reklam yayınlayabilirsiniz.

   

  Ayrıca, reklamlarınız için en az bir yer seçmelisiniz. İşletmenize bağlı olarak, daha belirgin hedefleme yardımcı olabilir.

   

  Ardından, + Yeni hedefleme ölçütü ekle'yi tıklayın .

   

   

   

   

   

  Şirket

   

   

  Hedef kitlenizin belirli bir işvereni varsa adıyla bile doğrudan hedefleyebilirsiniz. Ancak aklınızda belirli isimlerin olması gerekmez; Linkedin ayrıca, sektöre (Yasal, Kâr Amacı Gütmeyen veya Finans gibi) ve şirket büyüklüğüne göre şirketleri hedeflemenize olanak tanır.

   

   

  Demografik

   

   

  Hedef kitleniz bir cinsiyet ve / veya yaş grubuna yoğun bir şekilde eğilmişse, reklamınızı onlara doğru hedefleyin.

   

   

  Eğitim

   

   

  Belirli bir eğitim geçmişine sahip kişileri hedeflemek istiyorsanız, reklamlarınızı okullara göre hedefleyebilirsiniz. Örneğin, belirli bir mezunlar derneğini hedeflemeye çalışıyorsunuzdur - bir Linkedin reklamı aracılığıyla ona ulaşabilirsiniz.

   

   

   

  İş tecrübesi

   

   

  Ürününüz veya hizmetiniz CFO'lar için en iyisiyse, yalnızca "CFO" olan kişileri başlıklarında hedeflemek dönüşümlerinizi artıracak ve sonuçta size tasarruf sağlayacaktır. Belirli iş unvanlarını seçebilir veya iş fonksiyonları, kıdem ve yılların deneyiminden birini seçebilirsiniz. İmalat şirketlerinin CEO'sundan bir muhasebe firmasındaki giriş seviyesi iştirakçilerine, reklamlarınız için belirli bir grup insanı hedefleyebilirsiniz.

   

  Hedef kitlenizin ayrıca e-posta pazarlama, finansal planlama veya risk yönetimi gibi belirli bir beceri seti olabilir. Hedef kitlenizin neyi iyi yaptığını veya nerede mükemmel olmayı hedeflediğini düşünün. Ardından, benzer özelliklere sahip kişileri hedeflemek için reklamı kullanın.

   

   

  İlgi

   

   

  Linkedin'in en iyi özelliklerinden biri, sektör trendlerini ve konularını tartışabileceğiniz benzer düşünen profesyonellerle gruplara katılma yeteneğidir. Kitleniz bir konuda çok sesliyse veya belirli bir alanda düşünce liderliği kazanmaya çalışıyorsanız, bu tür hedefleme sizin için iyi bir seçenek olabilir.

   

  Reklam hedefleme ölçütlerinizi belirledikten sonra, gelecekteki kampanyalar için bir şablon olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca Linkedin'in hedef kitlenize benzer kişileri içerecek şekilde kitlenizi genişletmesini sağlayabilirsiniz.

   

   

   

  4.Linkedin reklam biçiminize karar verin.

   

   

   

  Ardından, reklam biçiminizi seçin. Reklam türleri arasında geçiş yaptığınızda, sağ taraftaki Öngörülen Sonuçlar kutusunun değişeceğini göreceksiniz. Bu özellik, kampanya parametrelerinizi (teklif, bütçe, hedefleme, başlangıç ​​/ bitiş tarihleri ​​vb.) Analiz eder ve benzer kampanyaları ve reklam verenleri dikkate alır. Ayrıca, görüntülenen sayıları oluşturmak için reklam açık artırmasını simüle eder.

   

  Linkedin reklam türünüzü seçerken bu kutuyu takip edin. İlk reklamınızda hangi reklam türünü seçeceğinize karar vermek bütçenize bağlı olabilir.

   

   

   

  5.Linkedin reklam yerleşiminizi seçin.

   

   

   

  Ardından, reklamınızın Linkedin'in üçüncü taraf platformları ve siteleri arasında kampanyanıza daha fazla erişim ve gösterim sağlayan Linkedin Kitle Ağı'nda gösterilmesini isteyip istemediğinize karar verin. Not: Bu seçenek her reklam türü için kullanılamaz.

   

  İsterseniz Ağ'daki belirli kategorileri, uygulamaları ve siteleri hariç tutmayı veya engellemeyi de seçebilirsiniz.

   

   

   

   

   

  6.Reklam bütçenizi ve planlamanızı ayarlayın.

   

   

   

  Ardından, sizin için en uygun bütçe, zamanlama ve teklif seçeneklerini ayarlayın.

   

   

  Bütçe

   

   

  Şirketinizin pazarlama harcamaları için en uygun olan şey için günlük bir bütçe belirleyin. Bir kampanyaya çok yatırım yapmadan önce, her bir kampanyanın ve reklam varyasyonunun başarısını test edin ve ölçün. Örneğin, hedef kitlenizle rezonansa girmeyen bir reklama binlerce dolar koymak istemezsiniz.

   

   

  Program

   

   

  Kampanyanızın başlaması için bir tarih seçin. Kampanyanızın sürekli gösterilmesini veya bir bitiş tarihine kadar gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

   

   

  Teklif Türü

   

   

  Bu bölümde üç seçeneğiniz vardır:

   

   

  • Linkedin'in, kampanya hedefinizi ve seçtiğiniz herhangi bir seçeneği (Tıklamalar, Gösterimler veya Dönüşümler) maksimize edecek miktarı belirlemesine olanak tanıyan otomatik teklif .

   

  • Birisi reklamınızı her tıkladığında borçlandırılacağınız maksimum tıklama başı maliyet (TBM) teklifi. Linkedin, bütçenize ve reklamlarınız için rekabete bağlı olarak bir teklif aralığı önerecektir; benzer bir kampanya için daha fazla reklam veren teklif verirse, teklifinizin daha yüksek olması gerekir. Bu teklif, alınacak maksimum tutardır. Mevcut ücret maksimum teklifinizden düşükse, yalnızca geçerli ücret üzerinden ücretlendirilirsiniz.

   

  • Reklamınız Linkedin'deki her 1000 kişi tarafından her görüntülendiğinde belirli bir tutar üzerinden ücretlendirileceğiniz maksimum 1.000 Gösterim başına ödeme (BGBM) teklifi . Linkedin Kitle Ağı seçeneğini kullanıyorsanız bu seçenek kullanılamaz.

   

   

  En iyi maksimum teklife karar vermek zor olabilir. TBM ve BGBM arasında karar verirken nihai hedefinizi düşünün. Bir marka bilinci oluşturma kampanyası gibi bir şeye yardımcı olması için reklamınızı görmek için olabildiğince fazla sayıda kişi almaya mı çalışıyorsunuz? Öyleyse, BGBM en iyi seçeneğiniz olabilir.

   

  Öte yandan, web sitenize trafik çekmek veya yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için daha fazla kişinin reklamlarınızı tıklamasını istiyorsanız, TBM sizin için daha iyi olabilir.

   

  Optimum maksimum teklifinize gelince, biraz deneme yanılma gerekebilir. Linkedin size, başlangıç ​​için iyi bir yer olan önerilen bir teklif verecektir. Ardından, kitlenizin büyük olasılıkla ne zaman çevrimiçi olduğunu düşünün. Reklamlarınızın görülenler olduğundan emin olmak için belirli bir süre boyunca daha yüksek teklif vermek istersiniz.

   

   

   

  7.Dönüşüm izleme unutmayın.

   

   

   

  Son olarak, Linkedin kampanyanız için, kullanıcıların reklamlarınızı tıkladıktan sonra gerçekleştirdikleri işlemleri izleyecek ve ölçecek dönüşüm izleme ayarlama seçeneğiniz vardır.

   

  Dönüşüm izleme, Linkedin reklam kampanyanızı oluşturmanın isteğe bağlı bir parçasıdır, ancak işletmeniz için çok değerlidir.

   

  Dönüşüm izlemeyi ayarlamayı seçerseniz + Dönüşüm ekle'yi tıklayın .

   

  Dönüşümünüzü adlandıracağınız, dönüşüm ayarlarınızı seçeceğiniz ve dönüşümleri nasıl izleyeceğinize karar vereceğiniz yeni bir pencere açılacaktır.

   

   

   

   

   

   

  Bravo! Linkedin reklamcılık kampanyanızı resmen kuracaksınız ... ancak henüz işiniz bitmedi. Devam etmeye hazır olduğunuzda "Kaydet" i tıklayın.

   

   

   

  8.Linkedin reklamınızı oluşturun.

   

   

   

  Bu bölüm, kampanyanız için hangi tür Linkedin reklamını seçtiğinize karşılık gelir. Birinci adımda reklamınız için temel parametreleri belirledikten sonra, onu oluşturmaya başlamanız ve birden fazla oluşturursanız Linkedin'in reklam varyasyonlarınızı nasıl görüntüleyeceğini ve döndüreceğini seçmeniz istenir.

   

  Başlamak için Yeni reklam oluştur'u tıklayın.

   

   

   

   

   

  Reklamınız için bir kopya oluşturacağınız, bir resimle eşleştireceğiniz ve farklı düzen seçeneklerini önizleyeceğiniz "Bu kampanya için yeni bir [Seçtiğiniz reklam türü] oluştur" başlıklı bir ekran açılır.

   

  Elbette, kopyanın etrafında önerdiğimiz birkaç kural var:

   

  • Reklam görseli 100x100 piksel boyutunda olmalı ve 2 MB veya daha küçük bir .jpg veya .png dosyası olarak yüklenmelidir.

  • Kitlenizin göreceği ana mesaj olan reklam başlığı  25 karakterden fazla olamaz.

  • Reklamınızın gövdesi olan reklam açıklaması 75 karakter uzunluğunda olabilir ve hem reklamı görüntüleyen kişi hem de bunları gönderdiğiniz teklif veya sayfa ile alakalı olmalıdır.

  • Hedef URL  kitlenizin reklamınızı tıkladıklarında gideceği yerdir. URL'nin doğruluğunu bir kez daha kontrol edin.

   

  Bu bilgileri girdikten sonra, sağdaki Önizleme kutusuna yansıtıldığını görürsünüz.

   

   

   

   

   

  Oluştur'u tıkladığınızda , önceki Kampanya Yöneticisi ekranına geri yönlendirilirsiniz. Oradan daha fazla reklam oluşturabilir ve sonunda siparişinizi inceleyip gönderebilirsiniz. Not: Linkedin gönderilen her kampanya siparişini inceler, bu nedenle reklamlarınızın hemen yayınlanmasını beklemeyin.

   

   

   

  Linkedin Reklam Türleri

   

   

   

  Yukarıda söylediğimiz gibi, kampanyanız için hangi tür Linkedin reklamının en iyi olduğuna karar vermek bütçe, kitle, kampanya hedefi gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

  Linkedin reklamlarınızı oluştururken, seçebileceğiniz dört ana tür vardır. Bu biçimler içinde, reklam içeriğinize ve amacınıza bağlı olarak farklı biçimler seçebilirsiniz.

   

   

  1.Sponsorlu İçerik

   

   

  Sponsorlu İçerik, organik Linkedin içeriği arasında kitlenizin haber akışında gösterilir.

   

   

   

   

   

  Bu reklamlar, sosyal medya yayınlarına karışan tanıtılan yayınlara benzer. Sponsorlu İçerik üç biçimde mevcuttur:

   

  • Bir resim içeren tek resim reklamlar

   

  • İki veya daha fazla resim içeren atlıkarınca reklamları

   

  • Bir video içeren video reklamlar

   

  Bu tür Linkedin reklamı genellikle en yüksek ortalama tıklama başına maliyete (TBM) sahiptir.

   

   

   

  2.Mesaj Reklamları

   

   

   

  İleti reklamları, hedef kitlenizin Linkedin gelen kutusuna dağıtılır.

   

   

   

   

   

  Bu tür Linkedin reklamıyla, içeriği kişisel bir hesaptan doğrudan kitlenize gönderebilir ve alıcının yanıtı ve işlemine göre etkileşimi daha iyi ölçebilirsiniz.

   

   

   

  3.Dinamik Reklamlar

   

   

   

  Dinamik Reklamlar , içeriği hangi kitle üyesinin görüntülediğine göre değiştiren kişiselleştirilmiş reklamlardır. Bu tür Linkedin reklamı, yaratıcı içeriğini özelleştirmek için üye kişisel verilerini kullanır.

   

   

   

   

   

  (Her Linkedin üyesi kendi kişisel verilerini görür; veriler diğer üyelerle paylaşılmaz.)

   

  Dinamik Reklamlar yalnızca Linkedin masaüstü platformunda bulunan üç biçimde mevcuttur:

   

  • Linkedin Şirket Sayfanızı tanıtan takipçi reklamlar

   

  • Özel bir teklifi tanıtan spotlight reklamlar

   

  • Açık işleri teşvik eden iş ilanları

   

   

   

  4.Metin Reklamlar

   

   

   

  Metin Reklamlar Linkedin'de sağ sütunda veya sayfanın üstünde gösterilir.

   

   

   

   

   

  Bunlar en basit Linkedin reklamı türüdür, ancak yine de farkındalığı artırmak ve kitlenize ulaşmak için etkilidir. Metin Reklamlar için tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapın.

   

   

   

  Linkedin Ads En İyi Uygulamaları

   

   

   

  Sosyal reklam kampanyaları her zaman iyileştirilebilir. Unutmayın, kitleniz ve içeriğiniz daima platformun yanı sıra değişmektedir. Linkedin reklam kampanyanızı optimize etmek için en iyi uygulamaları aşağıda bulabilirsiniz.

   

  İpucu : Kampanyalarınızı her ay analiz etmeniz ve optimize etmeniz için bir hatırlatıcı ayarlayın.

   

   

  1.Linkedin reklam kampanyanızı analiz edin.

   

   

  Linkedin, tıklamalar, harcamalar ve TO gibi performansı ölçen çeşitli grafikler görebileceğiniz Kampanya Yöneticisi gösterge tablosundaki (“Kampanya Performansı” altında) ilerlemenizi izlemeyi kolaylaştırır. Ayrıca, grafiklerdeki gösterge tablosunun alt kısmındaki dönüşümleri de takip edebilirsiniz.

   

   

   

   

   

  İlk kampanyanızı oluşturmayı bitirdiğinizde, ilk başta bir sürü "0" görürsünüz. Endişelenmeyin, bunun nedeni yalnızca kampanyanızın yeni olmasıdır (ve Linkedin'in reklamlarınızı yayınlanmadan önce genellikle onaylaması gerektiğini unutmayın).

   

   

  2.Her bir kampanya tıklama oranına bakın.

   

   

  Bir kampanya diğerinden daha mı iyi? Öyleyse, daha az başarılı kampanyaları duraklatmak isteyebilirsiniz.

   

  Linkedin otomatik olarak daha az başarılı kampanyaları daha düşük sıklıkta göstereceğinden, bunlara harcanan kaynakları en aza indirgemek mantıklıdır. Bunun yerine, başarılı reklam varyasyonlarına ve kampanyalarına daha fazla kaynak yerleştirmenin pazarlama hedeflerinize ulaşma olasılığı daha yüksektir.

   

   

  3.Her seferinde bir değişkeni değiştirin.

   

   

  Linkedin reklamınızın düşük performans göstermesi, her şeyi not etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hangi faktörün başarısına katkıda bulunduğunu veya engellediğini görmek için aynı reklamın farklı varyasyonlarını test edin.

   

  Başlığınızdaki kopyayı düzenleyin, özellik resminizi değiştirin, hedef kitle özelliklerini değiştirin veya tekliflerinizi güncelleyin; bunların hepsini aynı anda yapmayın yoksa hangisinin düzeltildiğini bilemezsiniz.

   

   

  4. Kitlenize alışın ve kalın.

   

   

  Her ay hedef kitlenizi yenileyin. Senin göz atın alıcı kişiliğini ve seyirci kampanyanız üzerinde çimdiklenecek o kudreti ihtiyacını niteliklerini yeni araştırma.

   

  Bu özellikleri düzenli olarak güncelleyin, böylece en iyi kullanıcılar reklamlarınızı her zaman görür ve umarım ilgi çeker.

   

   

  5.Tıklama sonrası raporlamayla Linkedin reklam ilanlarını değerlendirin.

   

   

  Reklamlarınız yayınlanıp kullanıcılar tıkladıktan sonra, gerçekten web sitenize nitelikli trafik çekip çekmediklerini belirleme zamanı . Bu, Linkedin'in size söyleyebileceği bir şey değildir, bu nedenle bu trafiğin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kampanyalarda bazı kapalı döngü raporları yapmanız gerekir .

   

   

   

  Yeni Bir Reklam Stratejisi Denemeye Hazır mısınız?

   

   

   

  Doğru sabır ve strateji ile Linkedin reklam kampanyaları, şirketinizin pazarlama başarısında büyük bir etken olabilir. Linkedin çok güçlü bir reklam platformuna sahiptir; bunu sosyal kampanya pazarlama listenizde bırakmayın.

   

  İyi araştırılmış, optimize edilmiş bir kampanya binlerce yeni potansiyel müşteri ve satış getirme potansiyeline sahiptir.

   

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat