ga('require', 'ec');
Blog
 • Neden İşveren Markası?
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 13 Agustos 2020

  Bir çalışan iş aramaya başladığında, şu sorular aklına gelebilir; "2020'de çalışılacak en iyi şirketler" veya alternatif olarak "X sektöründeki en iyi şirketler".

   

  Günümüzde bir şirketin itibarı her zamankinden daha önemli. Aslında, çalışanların% 86'sı , eski çalışanları veya genel kamuoyu nezdinde kötü bir üne sahip bir şirkete başvurmaz veya çalışmaya devam etmez.

   

  Nihayetinde, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevreleyen ilgi çekici, teşvik edici bir marka hikayesi oluşturmak için bolca zaman harcarsınız.  Ancak bunun yanında, en iyi yeteneklerinizi elinizde tutmanızı sağlamak ve güçlü bir işveren markasını geliştirmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz?

   

  Burada, işveren markasının ne anlama geldiğini, iyi işveren markası örneklerini ve bugün kendi işveren markalama stratejinizi nasıl uygulayabileceğinizi keşfedeceğiz.

   

   

   

  İşveren Markası Nedir?

   

   

   

  İşveren markası, en temelde, işgücü içindeki itibarınız ve çalışanlarınızın sizi bir işveren olarak algılamasıdır.

   

  Başka bir deyişle, işveren markası, şirketinizi iş arayanlara ve iç çalışanlara nasıl pazarladığınızdır. İşveren markalamasında ne kadar iyi olursanız, en iyi yetenekleri çekme olasılığınız o kadar artar. Ek olarak, pozitif bir işveren markası da en iyi yetenekleri elde tutmada size yardımcı olabilir.

   

  Ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili olarak güçlü bir marka oluşturmak için olağanüstü bir iş çıkardığınızı varsayalım. Ne yazık ki, bu tek başına birini şirketinizde çalışmaya veya orada kalmaya ikna etmez. Şirketinizin liderliğini, değerlerini ve kültürünü iletmek söz konusu olduğunda aynı marka stratejisini uygulamanız gerekir.

   

  Bir iş arayan şirketinizdeki bir çalışana "Orada çalışmak nasıl bir duygu?" diye sorarsa çalışan, "Harika ürünler ürettik" demeyecek. Bunun yerine, günlük insan yönetimi, şirket değerleri ve işyeri kültürünü anlatacak. İyi bir işveren markası sağlamak için ilgi çekici bir hikâye anlatmanız gerekir.

   

   

   

  İşveren Markası Neden Önemlidir?

   

   

   

  Bu noktada şu soruyu kendinize soruyor olabilirsiniz, Bu benim ve şirketim için gerçekten önemli mi?

   

  Aslında, işveren markası, alt satırınız için çok önemlidir. İyi bir işveren markası, işten ayrılma oranlarını %28 azaltabilir ve işe alım başına maliyetlerinizi yarı yarıya düşürebilir. Ek olarak, işveren işveren markasını aktif olarak yönetiyorsa, aktif iş arayanların %75'inin bu işe başvurma olasılığı yüksektir.

   

  Şimdi bir işveren markası stratejisini bugün nasıl uygulayabileceğinizi inceleyelim.

   

   

   

  İşveren Markası Stratejisi

   

   

   

  İşveren markalama stratejisi, daha yüksek yetenek kazanımı ve elde tutma sağlamak için şirketinizi çevreleyen diyaloğu kontrol etmenize ve olumlu bir şekilde değiştirmenize olanak tanır. En temelde, işveren markası, şirketinizi iş arayanlara nasıl pazarladığınız ve çalışanların bir iş yeri olarak şirketiniz hakkında söyledikleridir.

   

  İyi bir işveren markası stratejisi, daha iyi yetenekleri çekmenize, işe alma maliyetlerini düşürmenize ve çalışan değişim oranını azaltmanıza yardımcı olabilir.

   

   

   

  1.Şirketinizin benzersiz değer teklifini bilin.

   

   

  Güçlü bir işveren markası yaratmak için, şirketinizin misyon beyanına, değerlerine, vizyonuna ve kültürüne odaklanarak başlamanız çok önemlidir. İşletmenizin ihtiyaçlarının neler olduğunu belirlemek ve ardından bu hedefleri gerçekleştirmek için ne tür yetenekler edinmeniz gerektiğini anlamak için geriye doğru çalışmak yararlı olabilir.

   

  Örneğin, Teach for America'nın misyon beyanını düşünün, "Bir gün, bu ulustaki tüm çocuklar mükemmel bir eğitim alma fırsatına sahip olacak."

   

   

   

  2.Bir işveren markası denetimi yapın.

   

   

   

  Şirketinizin iş arayanlar ve hatta kendi çalışanlarınız arasında sahip olduğu itibarın tam olarak farkında olmayabilirsiniz. Dahili anketler gönderin, sosyal medya araştırmaları yapın veya itibar takibi yapan bir firma ile çalışın.

   

  Sonuç olarak, araştırmanız, çalışanlarınızın şirket kültürünüzün vurgulamaya odaklanabileceğiniz en sevdiği yönlerini ve güçlü bir işveren markası sağlamak için iyileştirme alanlarını ortaya çıkarmalıdır.

   

   

   

  3.Bir işveren değer teklifi yazın.

   

   

   

  Araştırmanızı yaptıktan ve şirketinizin sunduğu değerler ve faydaların bir listesini oluşturduktan sonra, bir işveren değer teklifi oluşturma. Bir işveren değer teklifi bir pazarlama mesajı ve bir vaattir, bu nedenle doğru olmayan veya çalışanlarınızın aynı fikirde olmayacağı hiçbir şey söylememelisiniz. İşveren değer teklifinizi web sitenizde, işe alım materyallerinizde veya Linkedin şirket sayfanızda kullanabilirsiniz.

   

  Ek olarak, işvereninizin değer önerisi, işe alım uzmanlarınızın ve İK ekibinizin potansiyel adaylara anlatabileceği bir şeydir.

   

  İşveren değer teklifinizin tazminatla hiçbir ilgisi olmamalıdır. Bunun yerine, şirketinizin dünya üzerindeki olumlu etkisini veya daha derin amacını ifade ederek potansiyel adaylarda tutku uyandırmalısınız.

   

   

   

   

  4.Mevcut çalışanlardan yararlanın.

   

   

   

  İş arayanlar, işveren markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerinde, şirketinizdeki gerçek çalışanları duymak ve görmek isteyeceklerdir. Web sitenizde paylaşmak üzere çalışan görüşmeleri veya referansları düzenleyerek çalışanlarınızdan yararlanın.

   

  Ayrıca, şirketiniz eğlenceli bir hediye veya şirket gezisi yaptığında, çalışanlardan sosyal medya hesaplarında yayınlamalarını isteyerek de yararlanabilirsiniz. Bu, kendi çalışanlarınızın şirketinizin kültürünü kendi ağlarıyla paylaşmaları için eğlenceli ama güçlü bir yoldur.

   

   

   

   

  5.Güçlü bir ilk katılım süreci geliştirin.

   

   

   

  İşe alım, yeni bir işe alımın yaşadığı ilk deneyimdir ve olumsuz bir izlenim büyük sonuçlara yol açabilir. Aslında, olumsuz bir işe alım deneyimi olan kişilerin farklı bir fırsat arama olasılığı iki kat daha fazladır.

   

  Sonuçta, olumlu bir şirket marka imajı aşılamak, iyi bir işe alım süreciyle başlar. Çalışanları başından itibaren rolleri ve ekipleri konusunda meşgul ve heyecanlandırmanız çok önemlidir. Yeni çalışanlarınızı, rollerinde üstünlük sağlamaları için gerekli talimatlar ve araçlarla donatarak, sorunsuz bir geçiş, daha düşük devir oranları ve daha üretken ekipler sağlarsınız.

   

   

   

  6.Öğrenme ve gelişim fırsatları sunun.

   

   

   

  2018'de insanların işlerini bırakmalarının bir numaralı nedeni sıkılmaları ve yeni bir maceraya ihtiyaç duymalarıydı.

   

  Çalışanların öğrenme fırsatlarını takip etmelerine ve yeni becerilerde yetkin olmalarına izin verirseniz, şirketinizin sürekli öğrenme ve iyileştirmeye verdiği önemi gösterirsiniz. Ve çalışanlarınıza meydan okuyarak, rollerinden sıkılmamalarını sağlarsınız. Ayrıca, yeni beceriler geliştirdikçe, şirketiniz için daha değerli çalışanlar haline gelirler.

   

   

   

   

  7.Şirketinizin hikayesini anlatmak için video, blog gönderileri, fotoğraflar ve slayt gösterileri kullanın.

   

   

   

  Pazarın ürün veya hizmetinize yönelik algısını iyileştirmek için bir strateji uygularken, mesajınızı yalnızca tek bir kanal üzerinden iletmezsiniz. Bunun yerine, bulunmak istedikleri platformda en geniş kitleye ulaşmanızı sağlamak için videolar, fotoğraflar, slayt gösterileri, bloglar ve diğer mesajlaşma biçimlerini kullanabilirsiniz.

   

  Benzer şekilde, şirketinizin hikayesini anlatmak için yüksek kaliteli videolar, fotoğraflar ve metinler kullanmanız çok önemlidir. Çalışanlarla görüşmeleri iş sayfanıza veya Hakkımızda sayfanıza CEO'nuz tarafından oluşturulan bir slayt paylaşımına koymayı düşünebilirsiniz.

   

   

   

  8.Güçlü bir çeşitlilik ve katılım girişimi yaratın.

   

   

   

  Güçlü bir işveren markası yaratmak istiyorsanız, farklı ekipler kurmaya olan bağlılığınızı göstermeniz çok önemlidir. Bununla birlikte, markanızın erişimini yeni insan gruplarına genişletmenizi sağlayarak pozitif bir işveren markası oluşturmak için de gereklidir.

   

   

   

  İşveren markalama örnekleri

   

   

   

  1.Starbucks

   

   

  Starbucks, çalışanları arasında güçlü bir topluluk oluşturmalarını sağlamak için iyi bir iş çıkarır. Örneğin, mevcut çalışanları ortaklar olarak adlandırırlar ve her çalışana bir gurur duygusu aşılarlar.

   

  Starbucks, yalnızca mevcut çalışanların takdirini göstermek ve potansiyel adaylarda tutku uyandırmak amacıyla sosyal medya hesapları oluşturarak, bir üründen daha fazlası olma taahhüdünü gösterir.

   

  Starbucks, içeceklerini paylaşmak yerine sosyal medya hesaplarını şirket misyonlarını paylaşmak, çalışanları üniversite mezuniyetinde tebrik etmek ve kişisel çalışan hikayelerini paylaşmak için kullanıyor. Şirket ayrıca, çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan bağlılığını göstermek için platformları kullanıyor.

   

   

   

   

   

  2.HubSpot

   

   

   

  HubSpot'un Kültür Sayfası , HubSpot'un çalışanlarına, adaylarına ve müşterilerine tanıtmayı ve aşılamayı umduğu her vizyonu ve değeri kamuya açıklayan Kültür Kodu adlı bir belgeyle başlar.

   

  Sayfanın aşağısına doğru ilerlerken, öğrenme ve geliştirme fırsatlarını, HubSpot'un çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan bağlılığını ve gerçek HubSpot çalışanlarıyla röportajları tartışan bölümler bulacaksınız. Dil ayrıca sürekli olarak iş arayanlara odaklanır: "İşte büyümenize nasıl yardımcı olabileceğimiz."

   

  Sayfa, HubSpot çalışanı Matthew Watkins tarafından hazırlanan ve HubSpot'un çalışanları aracılığıyla kültürünü iletme konusundaki amansızca bağlılığını gösteren bir "yaşamda gün" videosuyla sona eriyor. Sonuç olarak sayfa, işveren markanızı tanıtmak için etkileşimli medyayı nasıl kullanabileceğinize dair güçlü bir örnektir.

   

   

   

  3.Canva

   

   

   

  LinkedIn'in  Küresel Yetenekler raporuna göre, Millennials ve Gen-X’lerin % 23’ü, BabyBoomers’ların ise % 32’si şirket misyonunu işe başvurmada bir faktör olarak görmektedir. Bu, işgücü genelinde, daha fazla iş adayının işlerinde ilham almak ve amaç sahibi olmak istediği anlamına gelir.

   

  Canva'nın işveren markasını bu kadar harika yapan şey budur. Canvanın kariyer sayfasında şirket misyonlarını renkli olarak işaretlenmiş bir biçimde görebilirsiniz.

   

   

  Yukarıdaki örneklerin her bir şirket, bir şekilde empatilerini, harika çalışanları kendilerine çekmeye başlamak için kültürlerinden bir kesitini gösteriyor. İnsan sermayesi en büyük yatırımınız ve varlığınızdır, ancak adaylarınızın da size yatırım yaptığını unutmayın.

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat