ga('require', 'ec');
Blog
 • Nihai İnstagram Rehberi
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 15 Mayıs 2020

  Instagram'ı her zamankinden daha fazla şirket kullanıyor - Instagram'da, çoğu küçük işletmeler olan 25 milyondan fazla işletme var.

   

  Yeni bir kitle yakalamak ve mevcut müşterilerinizle etkileşime geçmek için Instagram'ı işletmeniz için kullanmayı düşünmeniz çok önemlidir. Bir milyardan fazla Instagram kullanıcısı ile Instagram hizmetinizdeki en popüler sosyal medya araçlarından biridir.

   

  Instagram, pazarlama amaçlı değerli bir yatırım yaptı. Ürünlerinizi daha hedefli ve etkileşimli bir kitleye pazarlayabilirsiniz ve daha geleneksel ücretli reklamcılık biçimlerinden daha ucuzdur.

   

  Ayrıca, marka bilinirliğini yaymak için son derecede güçlü bir araçtır - aslında Instagram kullanıcılarının % 90'ı platformda en az bir firmayı takip ediyor.

   

  Ancak Instagram'ı iş amaçlı kullanmak göz korkutucu görünebilir, özellikle de sadece kişisel kullanım için kullandıysanız. Burada, tüm iş ihtiyaçlarınız için Instagram'ın gücünden nasıl yararlanacağınızı keşfedeceğiz.

   

  Instagram'ı işletmeler için kullanma

   

   

  Instagram'dan en iyi şekilde yararlanmak için kullanmanız gereken altı stratejiyi inceleyelim;

   

   

  1. İçeriğinizle Değer Katın

   

   

  Her şeyden önce Instagram görsel bir platformdur. Bir kitleyi çekmek için yüksek kaliteli, düşünceli içerik sunmak için zaman harcamanız çok önemlidir.

   

  Instagram, Facebook ve Twitter'ı aşarak en yüksek katılım oranına sahip. Instagram'da başarılı olmak için, bir kitleyi çeken ve onları işletmenizle etkileşime geçmeye teşvik eden değerli içerik oluşturmanız önemlidir. Markanıza sadık kalarak müşterilerinizi nasıl memnun edebileceğinizi düşünün.

   

  Marka bilinirliğini yaymak ve satışları artırmak için ürününüzün resimlerini yayınlamanıza gerek yoktur. Aslında, bazı durumlarda, yapmazsanız daha iyi olur. Örneğin, Sıcak Cepler mikrodalgadalanbilir cep sandviçleri satmaktadır. Ancak, firmanın Instagram hesabını takip etmeye başlayana kadar Hot Pockets hayranı değildim.

   

  Bir sandviçin resmini en fazla ne kadar yayımlayabilirsiniz ki?. Hot Pockets farklı bir yöntem seçer. Bunun yerine, genellikle ilgili mimik veya komik alıntıları göndererek mizah yoluyla izleyicilerine hitap ediyorlar.

   

  Örneğin, @ShallowDivers'in Hot Pockets’ların sandviç olmadığı iddiasına yanıt olarak, Hot Pockets buna yanıt verdi:

   

   

   

   

  Sonuçta, firmanız için en uygun içeriği bulmak deneme yanılma gerektirebilir.

   

  Hot Pockets mizahı temel alırken, North Face gibi diğer markalar demografik özelliklerine hitap etmek için etkileyici macera görüntüleri kullanıyor.

   

  Kısaca, markaların platformu yalnızca reklamlar için kullanmak yerine Instagram topluluğuna değer katması gerekiyor. Bu, uzun vadeli başarınız için kritik öneme sahiptir.

   

   

  2. Tutarlı Bir Temayı Koruyun

   

   

  Her Instagram yayınını web sitenizin ayrı bir sayfası olarak düşünün - her yayın kendi başına iyi olsa da, ideal olarak bir kitlenin sadakatini korumak için uyumlu bir tema oluşturmanız gerekir.

   

  Hashtag ve altyazılardan Hikayeler ve fotoğraflara kadar her şeyle ilgili olduğu için, geniş anlamda "tema" demek istediğimizi belirtmek önemlidir. Tutarlı bir ses tonu ve birleştirilmiş bir besleme estetiği oluşturmanız gerekir. Sonuçta, yayınlarınızla ne kadar spesifik ve tutarlı olursanız, en otantik kitlenizi çekme olasılığınız o kadar artar.

   

  Çeşitli temalar aracılığıyla daha fazla insana hitap etmenin daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak nihayetinde, talebinizi belirli bir alanda saklamak, daha güçlü, daha gerçek bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

   

  Örneğin, MVMT'yi düşünün. Tema şüphesiz, benzer filtreler ve renk paleti ve daha koyu, daha keskin görüntülere vurgu ile tutarlıdır:

   

   

   

   

  Tutarlılıkları, "Uyanmak için bekleyemeyeceğiniz bir hayat yaratın" ve "Keşfedilmemiş yollar keşfedilmemiş hikayelere yol açar" ifadeleriyle altyazılarında da aynı derecede açıktır. Her gönderide aynı hashtag'i göreceksiniz: #jointhemvmt.

   

  Kuşkusuz, takipçileri bu tür içerikleri bekler ve tercih ederler, ya da ilk etapta onları takip etmezlerdi. Müşterileri memnun etmeye devam etmek için, MVMT'nin temalarına sadık kalması önemlidir.

   

   

  3. Kitlenizle Etkileşime Geçin

   

   

  Kitlenizle etkileşim kurmak, takipçilerinizin kendilerini değerli ve sonuç olarak işletmenizle daha bağlantılı hissetmelerine yardımcı olur.

   

  Hedef kitlenizle etkileşime geçmenin birçok yolu vardır. Yayınlarınızdaki yorumlara yanıt verebilir, yorum konularına katılabilir, yarışmalar veya hediyeler düzenleyebilir, Instagram Stories anketleri özelliğini kullanabilir veya özellikle markanızla alakalı bir şey yayınlıyorlarsa Hikayelerinizdeki takipçilere not verebilirsiniz.

   

  Halo Top Creamery seyircileriyle etkileşim kurmak için harika bir iş çıkarıyor. Sık sık "Dondurma arkadaşlarla daha iyi. Bunu yemek istediğiniz bir arkadaşı etiketleyin" başlıklı sevimli dondurma resimleri yayınlıyorlar. Basit bir "arkadaşınızı etiketleyin" başlığı, izleyicileriniz henüz sizi bilmeyen arkadaşları etiketleyeceğinden kitlenizi büyütmek için etkili bir stratejidir.

   

  Ek olarak, Halo Top genellikle bunun gibi yarışmalar ve hediyeler yapar:

   

   

   

   

  Kazananları gönderilerinde etiketleyerek Halo Top, diğer takipçileri gelecekte markalarıyla etkileşim kurmaya teşvik ediyor. Ek olarak, Halo Top'un hediyeleri izleyicileriyle bağlantı kurma konusundaki gerçek bağlılıklarını göstermektedir.

   

   

  4. Influencer Marketing'i düşünün

   

   

  Bir tüketici olarak, muhtemelen son zamanlarda influencer pazarlamacılarının Instagram'a girişini gördünüz - ve bunun iyi bir nedeni var. Zaten kitlesiyle otantik bir şekilde bağlantılı olan ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görülen bir etkileyicinin gücünden yararlanarak marka bilinirliğini yayabilir ve satışları artırabilirsiniz.

   

  Özellikle mikro-influencer (1.000 – 5.000 arası takipçisi olan kişiler) marka desteği için güçlü bir fırsattır. Aslında, bir ankette tüketicilerin % 82'sinin bir mikro-influencer önerisini takip etme olasılığı yüksek bulunmuştur. Bu, bir aile üyesi veya arkadaş gibi ortalama bir insanın önerisini takip etmek isteyen tüketicilerin sayısını aştı.

   

  Bütçenizi ve kaynaklarınızı geleneksel reklamcılığa yatırım yapmak için kullanabilirsiniz, ancak influencer pazarlama yoluyla daha hedefli ve etkili bir pazarlama kampanyası oluşturmak daha kolaydır. Sonuçta, etkileyiciler zaten nişanlı, sadık bir takip geliştirdi - nişiniz için doğru etkileyicileri belirleyerek, ürünlerinizden veya hizmetlerinizden gerçekten zevk alacak ve destekleyecek takipçileri bulma olasılığınız çok daha yüksek.

   

   

  5. Instagram Reklam Kampanyası uygulayın

   

   

  Instagram reklamlarını kullanmanızın iki nedeni olabilir - marka bilinirliğini artırmak veya satışları artırmak için.

   

  Etkili bir reklam kampanyası oluştururken tek bir hedefe odaklanmanız çok önemlidir. Bir ürünü satmayı amaçlayan bir Instagram reklamı, takipçileri çekmek isteyenlerden çok farklı görünecek.

   

  Örneğin, bugün Instagram feed'imde gösterilen bu Greenchef reklamını düşünün. Lezzetli yiyeceklerin çeşitli görüntüleri ve cazip bir "$40 OFF" indirimle, büyük olasılıkla yüksek dönüşüm sağlayan bir reklamdır. Greenchef'in amacının ne olduğu çok açık: insanların ürünlerini satın almalarını sağlamak.

   

   

   

   

  YouTube ise tamamen farklı bir nedenden dolayı Instagram reklamlarına yatırım yaptı. Camila Cabello gibi tanınmış şarkıcıların yer aldığı reklamları, takipçileri sadece YouTube Müzik'in Instagram kanalını (ve ideal olarak YouTube'un müzik kanalının kendisini) takip etmeye ikna ediyor.

   

   

   

   

  Etkili bir kampanya uygulamak için, kampanyayı oluşturmaya başlamadan önce neyi başarmayı umduğunuza karar vermeniz önemlidir.

   

  Bir hedef seçtikten sonra, reklamı oluşturmak istersiniz. Birinci stratejide tartıştığımız gibi, reklamınızın başarılı olmasını istiyorsanız yüksek değerli görsel içerik oluşturmanız gerekir. Instagram'daki diğer reklamlara bir göz atın ve bunları nasıl taklit edebileceğinizi düşünün.

   

  Ayrıca, A / B, işletmeniz için neyin en iyi olduğunu bulmak için aynı reklamın birden çok varyasyonunu (her sürüm için kopyayı, resmi veya hedeflenen kitleyi değiştirme) test eder.

   

  Reklamınızı oluşturmaya hazır olduğunuzda, Facebook Reklam Yöneticisi'ni kullanmanız gerekir. Diğer şeylerin yanı sıra, Reklam Yöneticisi hedef kitlenizi daraltmanıza (konum, yaş ve ideal demografinizin çeşitli ilgi alanları dahil), reklam hedefinizi seçmenize ve reklam performansını analiz etmenize olanak tanır.

   

   

  6. Shoppable Yazılarını Kullanın      

      

   

  Shoppable Posts, Instagram'da satış yapmayı kolaylaştıran bir Instagram özelliğidir. Kullanıcılara doğrudan platformda sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlayan yayınlar oluşturabileceksiniz. Bunun avantajı, takipçilerinizi müşterilere dönüştürmek için daha az engel olmasıdır.

   

   

   

   

  Bu stratejileri uygulamaya başlamadan önce bir şeye ihtiyacınız olacak: Instagram Firma Profili.

   

   

  Instagram'da İşletme Profili Nedir?

   

   

  Instagram işletme profili, Instagram'ın markalara ve kuruluşlara sunduğu özel bir hesaptır. Bir işletme profiliyle Instagram Insights ve reklam yayınlama yeteneği gibi ek özelliklere erişebilirsiniz.

   

  Bir işletme profili Instagram hesabınızı meşrulaştırır ve şirketinizin çalışma saatleri, konumu ve telefon numarası gibi kritik bilgileri eklemenizi sağlar.

   

   

  Instagram İş Profilinin Artıları ve Eksileri

   

   

  “Vay, vay, vay,” diye düşünüyorsun. “Tüm bunlara bağlılık konusunda ne hissettiğimi bilmiyorum.

   

  İşte size işe koyulmadan önce bir firma profilinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için bazı yararlı artılar ve eksiler:

   

   

  Artılar

   

   

  -Yayınlarınızın ve hikayelerinizin performansıyla ilgili metriklere erişim

   

  -Takipçilerinizin içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini izleme yeteneği

   

  -Reklam kampanyaları yayınlamak için gereken özelliklere erişim

   

  -Sitenize sıcak trafik gönderebilmeniz için Hikayelere URL ekleme özelliği kazanın

   

   

  Eksiler

   

   

  -Bir işletme olarak etiketlenmek

   

  -Daha az organik erişim ve görünürlük yaşayabilir

   

  -Reklam özelliklerine erişmek için bir Facebook hesabınızın da olması gerekir

   

  Çoğu marka için, ek özellikler ve analizler nedeniyle bir işletme profilinin avantajları eksileri aşar. Ancak, harekete geçmeden önce hedeflerinizi dikkate almak önemlidir.

   

   

  İşletme Instagram Profili Nasıl Oluşturulur

   

   

  Instagram'da bir işletme profili oluşturmak için önce kişisel bir Instagram hesabı oluşturmanız ve ardından bir işletme profiline geçmeniz gerekir. Zaten bir Instagram hesabınız varsa, geçiş yapma talimatları için sonraki bölüme geçin.

   

  Henüz bir Instagram hesabınız yoksa adımlar şunlardır:

   

   

  Bilgisayar’dan

   

   

  1. Instagram.com adresine gidin.

  2. "Kaydol" a tıklayın.

  3. E-posta adresinizi girin ve bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun. Alternatif olarak Facebook hesabınızla da kaydolabilirsiniz.

   

   

  İPhone'dan

   

   

  1. Instagram uygulamasını App Store'dan indirin.

  2. Yüklendikten sonra uygulamayı açın.

  3. "Yeni Hesap Oluştur" a tıklayın.

  4. E posta adresini veya telefon numaranı gir. Alternatif olarak Facebook hesabınızla da kaydolabilirsiniz.

  5. Telefon numaranızla kaydolduysanız, onay kodunu girmek için talimatları izleyin.

   

   

  Android'den

   

   

  1. Google Play Store'dan Instagram uygulamasını indirin.

  2. Yüklendikten sonra uygulamayı açın.

  3. "E-posta veya Telefon Numarası ile Kaydolun" a tıklayın. Alternatif olarak Facebook hesabınızla da kaydolabilirsiniz.

  4. Telefon numaranızla kaydolduysanız, onay kodunu girmek için talimatları izleyin.

   

   

  İşletme Profilinize Geçme

   

   

  Bir Instagram hesabınız olduğunda, geçiş yapmayak için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

   

  1. Mobil uygulamadaki profilinize gidin.

   

   

   

   

  2. Sağ üst köşedeki hamburger menüsüne tıklayın.

   

   

   

   

  3. Menünün altındaki "Ayarlar" butonuna tıklayın.

   

   

   

   

  4. Hesap'ı seçin.

   

   

   

   

  5. Bağlı Hesaplar'ı seçin.

   

   

   

   

  6. Facebook'u seçin ve işletmenizin Facebook sayfasını bağlamak için talimatları izleyin. Facebook İşletme Sayfanız yoksa, bu adımı tamamlamadan önce bir tane oluşturmanız gerekir. Facebook sayfanız zaten bağlıysa, bir sonraki adıma geçin.

   

   

   

   

  7. Tamamlandığında, Ayarlar menüsüne dönün.

   

   

   

   

  8. Hesap'ı seçin.

   

   

   

   

  9. "Profesyonel Hesaba Geç" seçeneğini seçin.

   

   

   

   

  10. Ek ayrıntılar eklemek için yönergeleri izleyin.

   

   

   

   

  11. Tamam'ı seçin.

   

  Artık sosyal medya stratejinizi Instagram'da uygulamaya başlamaya hazırsınız. Buradan, hedeflemek istediğiniz kitleyi, istediğiniz estetiği ve tonu seçebilir ve dileğiniz içeriği yaratabilirsiniz.

   

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat