ga('require', 'ec');
Blog
 • SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ AÇIKLANDI
  Yayınlayan: Cevaheer | 26 Aralık 2016

  Aralık ayında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3,5 azalırken, inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 0,5 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi, yüzde 0,1 arttı.

   

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

  Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe azalırken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde arttı.

  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım ayında 96,78 iken, Aralık ayında yüzde 3,5 oranında azalarak 93,35 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun" iyileştiğini, “hizmetlere olan talebin" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

  Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4, yüzde 4,6 ve yüzde 2,3 azaldı.

  Perakende ticaret sektörü güven endeksi 96,1 oldu

  Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Aralık ayında yüzde 0,1 oranında artarak 96,13 değerine yükseldi. Güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların" arttığını ve “mevcut mal stok seviyesinin" mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

  Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 0,4 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 4,7 azaldı.

   

  
   

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta, onlinepırlantaborsası

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat