ga('require', 'ec');
Blog
 • TL İLE İHRACATTAKİ ARTIŞA EN BÜYÜK KATKI MÜCEVHER SEKTÖRÜNDEN
  Yayınlayan: Cevaheer | 07 Haziran 2017

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dış ticarette TL kullanımının her geçen yıl arttığını belirterek, ilk 4 ayda yüzde 127 şeklinde gerçekleşen artışa en büyük katkıyı mücevher sektörünün yaptığını bildirdi

   

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dış ticarette TL kullanımının her geçen yıl arttığını belirterek, ilk 4 ayda yüzde 127 şeklinde gerçekleşen artışa en büyük katkıyı mücevher sektörünün yaptığını bildirdi.

  Geçen 10 yıl içinde TL’nin dış ticaretteki payının yüzde 1 seviyelerinden yüzde 6,5 düzeyine yükseldiğini hatırlatan Büyükekşi, aynı dönemde TL’nin ihracattaki payının yüzde 2’lerin altından yüzde 5,5’e çıktığını dile getirdi.

  Artış trendinin bu yıl da devam ettiğini dile getiren Büyükekşi, ilk 4 ayda TL’nin ihracat içindeki payının yüzde 9,6 ile rekor seviyeye ulaştığını vurguladı.

  TL’nin dış ticarette daha fazla kullanılabilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Büyükekşi, “Dış ticaretimizde TL’nin kullanımının artması, TL’nin işlem hacminin ve itibarının artmasına, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların firmalarımıza zarar vermesinin önüne geçilmesine ve cari açığın finansmanını kolaylaştırmaya olanak sağlıyor. Bu kapsamda biz de firmalarımızın ihracatta döviz riskinden kendilerini koruyabilmelerinin bir yöntemi olarak TL ile ihracat yapmaları gerektiğini her daim kendilerine vurguluyoruz” diye konuştu.

   

  TL İLE İHRACATTA EN BÜYÜK ARTIŞ GÖSTEREN ÜLKELER IRAK VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

   

  Bu yıl TL ile ihracata en büyük katkıyı mücevher sektörünün yaptığını kaydeden Büyükekşi, “TL kullanılarak yapılan ihracatımızdaki artışın önemli bir kısmını tek başına mücevher sektörü gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, hububat, tekstil, hazır giyim ve otomotiv ihracatımızda da TL’nin kullanımının arttığını görüyoruz. Ülke bazında bakacak olursak, yine aynı dönemde ihracatçılarımız TL karşılığında 179 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, TL ile ihracatımızın en fazla artış gösterdiği ülkeler Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Bu ülkelerin ardından, Rusya, Çin ve İsrail gibi ülkelere de TL kullanılarak yapılan ihracatımız artış gösterdi” diye yorumda bulundu.

   

  2017’DE REKORA İMZA ATILACAK

   

  Büyükekşi, sözlerine şu şekilde son verdi:

  “İnanıyoruz ki, geçtiğimiz 10 yıllık dönemde sürekli artış eğilimini sürdüren TL ile dış ticaretimiz içinde bulunduğumuz 2017 yılındaki artışına da devam edecek ve yıl sonunda ilk defa ihracatımız içindeki payı yüzde 10’un üzerine yükselerek yeni bir rekora imza atacak. Böylelikle, TL’nin uluslararası piyasalarda en çok kullanılan para birimlerinden birisi olması hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız.”

   

   

   

   

  cevaheer.com pırlantanın geleceği…

  kuyumcularaözel, onlinepırlanta, toptanpırlanta, onlinepırlantaborsası

   

   

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat