ga('require', 'ec');
Blog
 • Uzman Ekiplerin Ağzından Doğrudan SEO İpuçları
  Yayınlayan: Jak Akdoğan | 09 Temmuz 2020

   

   

  İşte size SEO uzmanlarından 19 önemli SEO ipucu;

   

   

   

  1.SERP'lere yeteri kadar zaman harcayın. ( Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası

   

   

   

  Her ne kadar bir algoritma bir arama motorunun sonuç sayfasının (SERP'ler) sıralamasını belirlese de, algoritma internette en iyi içeriği oluşturan web yayıncılarını ödüllendirmek içindir.

   

  Bu yüzden arama amacını anlamak önemlidir. Bunu başarmak için, bir anahtar kelimenin arama motoru sonuç sayfasını analiz eder ve kullanıcıların bu sorguyu ararken çözmeye çalıştığı sorunları belirleriz.

   

  HubSpot'taki SEO içeriğinin başı olan Aja Frost, "Evet, araçlar bize bir ton bilgi sunuyor. Ancak bu bilgiler genellikle eksik, güncel olmayan veya önyargılı veri kümelerine dayanıyor. SEO'ları içgörüleri birleştirmeye teşvik ediyorum yeni bir anahtar kelimeyi hedeflemeye, bir içerik parçasını yenilemeye veya düzensiz trafiğe sahip sayfalara veya sayfalara teşhis koymaya her karar verdiğinizde, ne olduğuna bir göz atın Google'daki ana sorgular için. "

   

  Hedefinize bağlı olarak, Frost şunlara dikkat etmeyi söylüyor:

   

  Arama özellikleri

  Sıralanan içerik türü (ürün sayfaları, listeler, eğiticiler vb.)

  Sıralanan web siteleri (veritabanları, işletmeler, medya siteleri, dizinler vb.)

  İlk organik sonucun sayfa ne kadar aşağıda göründüğü

  Sayfanız nasıl görünür (başlık, meta açıklama, tarih, atlama bağlantıları, varsa şema vb.)

  Bu aramayı yaptığınızda, "Gizli bir pencere kullanmayı unutmayın, önbelleğinizi, çerezlerinizi ve geçmişinizi sık sık temizleyin ve aramalarınızı hem masaüstünde hem de telefonda çalıştırın."

   

   

   

  2. SERP örtüşme testinde ustalaşın.

   

   

   

  SERP'deyken, Frost bu zamanı SERP örtüşme testini yapmak için kullanır.

   

  "Bu testi her zaman, tek içerikli iki artı sorguyu hedefleyip hedeflemeyeceğini belirlemek için kullanıyorum" diyor.

   

  Şimdi, "SERP örtüşme testi nedir?" diye merak ediyor olabilirsiniz.

   

  Frost şöyle devam ediyor:

   

  A Anahtar Kelimesi için gizli arama ve B Anahtar Kelimesi için ayrı bir arama yapın.

  SERP'ler oldukça farklı görünüyorsa (yani en üst sıradaki sayfalar farklıysa veya Anahtar Kelime A için # 1, örneğin Anahtar Kelime B için # 9), bu da Google’ın bu sorgulara ayrı amaçlarla davrandığını bize söyler.

  Ancak, SERP'lerde çok fazla çakışma varsa, iki sorguyu aynı şekilde ele almaktan daha iyi olacaktır.

   

   

   

  3. SERP'lerde öne çıkan parçacıkları hedefleyin.

   

   

   

  Öne çıkan snippet'ler, arama motorlarının doğrudan arama motoru sonuç sayfasında bir sorguyu yanıtlamak için kullandıkları şeydir, böylece kullanıcının sorularının cevabını almak için başka bir sayfayı ziyaret etmesi gerekmez.

   

  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu organik arama sonuçlarını etkiler. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok özellikli snippet'i denemek ve sıralamak önemlidir.

   

  Bunu yapmak için, kullanıcıların sorularına cevap verebilecek belirli yayınlar yazmalısınız. Bir kullanıcının aradığı anahtar kelimeyle semantik alaka düzeyi, öne çıkan bir snippet'i elde etmenin en önemli öğesidir.

   

  Ayrıca, blog yayınınız Google'a bir soruyu yanıtladığınızı bildirecek şekilde düzenlenmeli ve biçimlendirilmelidir. Örneğin, bu özel kodlamanın kullanılması anlamına gelebilir, böylece öne çıkan snippet'iniz sayfada göze çarpar.

   

  HubSpot'ta kullandığımız strateji bu.

   

  HubSpot'un blog ekibinin üst düzey yöneticisi Karla Cook'a göre, "sürekli biçimlendirilmiş bölümlere sahip öne çıkan snippet'leri hedeflemek, öne çıkan snippet'lerin sıralaması söz konusu olduğunda tahminlerin bir kısmını (ama kesinlikle hepsini değil) kaldırdı. HubSpot'un Direktörü Matthew Howells-Barby Edinme, temiz ve tutarlı kodun kazanan snippet'lerde önemli bir faktör olduğunu vurguladı. "

   

   

   

  4. Sayfa içi SEO’ya önem verin, ancak yayınladığınız her şeyin arama dostu olması da gerekmez.

   

   

   

  Sayfa İçi SEO, sitenizdeki bir sayfayı, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilecek ön ve arka uç bileşenlerle optimize etme işlemidir.

   

  Bu bileşenler şunları içerir:

   

  Yüksek kaliteli sayfa içeriği

  Sayfa başlıkları

  Başlıkları

  Meta açıklamalar

  Resim alt metni

  Yapısal işaretleme

  Sayfa URL'leri

  Dahili bağlantı

  Site hızı

   

  Bugün için, yüksek kaliteli içerik, sayfa başlıkları, başlıklar, meta açıklamalar ve resim alt metni gibi kopya odaklı öğelere odaklanalım.

   

  Arama motorlarında sıralama yapmak için bu kopya optimize edilmelidir. Bu, hedef anahtar kelimenizi içermesi, bağlamsal olarak alakalı olması ve kullanıcınızın sahip olabileceği soruları yanıtlaması gerektiği anlamına gelir.

   

  Sonuç olarak, hedef arama motorlarına bir kullanıcının bir sorgu hakkında sahip olabileceği soruları cevapladığınızı belirtmektir.

   

  Bununla birlikte, HubSpot'ta teknik bir SEO ve baş pazarlamacı olan Victor Pan, yayınladığınız her şeyin arama dostu olması gerektiğini söylüyor.

   

   

   

  5. Yüksek ve düşük hacimli çeşitli anahtar kelimeleri hedefleyin.

   

   

   

  Organik bir arama stratejisiyle, çeşitli yüksek ve düşük hacimli anahtar kelimeler de dahil olmak üzere, alıcının tüm yolculuğunu kapsayan anahtar kelimeleri hedeflemek önemlidir.

   

   

  HubSpot'ta üst düzey bir SEO stratejisti olan Braden Becker, "Geniş, erken ilgi alanına giren anahtar kelimelerin hacmi daha yüksekken, daha sonra ilgilendikleri ve hatta satın almaya hazır anahtar kelimelerin hacmi daha düşük olduğu için kitle daha belirgin hale geliyor. Bu nedenle, trafiği potansiyel müşterilere dönüştürme olasılığı daha yüksekse, düşük hacimli anahtar kelimeleri hedeflemekten korkmamalısınız. "

   

   

   

  6. Uzun büyüme dönemlerinden sonra içeriklerinizi optimize edin.

   

   

   

  İçeriklerinizi optimize etme, sitenize değer katmayan eski, düşük kaliteli içeriği silerek dizinlenmiş sayfa sayısını azaltma işlemidir.

   

  Becker, "Uzun süren büyüme dönemlerinden sonra" optimize etme "içeriğini düşünün. Web siteleri büyüdükçe ve ölçeklendikçe, bazı içeriklerin beklendiği gibi performans göstermediğini göreceksiniz. Bu yığın büyüdükçe, sitenizin geri kalanı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Belirli bir düzeyde trafik, geri bağlantı veya dönüşüm sağlamayan sayfalar için sitenizi denetleyin ve yayından kaldırın. "

   

   

   

  7. Web sitesi sayfalarını yönlendirmeleri ve standart etiketleri kullanarak birleştirin.

   

   

   

  Site denetimi yaparken, benzer içeriğe sahip sayfalar da görebilirsiniz.

   

  Bunu düzeltmek için, düşük performanslı sayfaları sitenizde ilgili bilgileri içeren daha iyi bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

   

   

   

  8. Tarihsel bir optimizasyon stratejisi uygulayın.

   

   

   

  2015 yılında HubSpot'un Web Stratejisi Ekibi'nin şu anki Pazarlama Müdürü ve HubSpot'un Pazarlama Blogu'nun eski Editörü olan Pam Vaughn, HubSpot'un organik aylık blog trafiğinin % 76'sının eski yayınlardan geldiğini keşfetti.

   

  Bu tür blog yayınlarına "güncelleme" adını veriyoruz ve bunlar blog takvimimizin % 35-40'ını oluşturuyor. Ve bunları yeni bilgiler ve SEO optimizasyonu ile yenileyip etkili bir şekilde yeni blog yayınları gibi yeniden yayınlayarak trafiğini iki katına çıkarabiliriz. Bu işlem aynı zamanda blogumuzu verimlilik için optimize etmemize ve organik trafiğimizi ve dönüşümlerimizi artırırken yaratmamız gereken yeni içerik miktarını azaltmamıza yardımcı oluyor.

   

  Ancak tarihsel optimizasyon herkes için uygun değildir. Önemli miktarda organik trafik üreten, önemli miktarda blog abonesi ve sosyal medya takipçisine sahip olan firmalara, trafik, paylaşım ve backlink artışı sağlayabilen bir stratejidir.

   

  Ancak, bunların üçüne de sahipseniz, kesinlikle tarihsel bir optimizasyon stratejisi uygulamanızı öneririz.

   

   

   

  9. Markanızı aramak için web sitenizin ziyaretçilerini eğitin.

   

   

   

  Geleneksel olarak SEO, işletmenize ait markasız aramaların sayısını artırmak için kullanılır.

   

  Pan, "Burda mantık, dönüştürülemeyecek potansiyel müşterilerin ilgsini çekmek aslında. Bu mantık genç bir işletme için iyidir, ancak müşterileri ile iyi bir ilişkisi olan olgun işletmeler için, marka trafiği de önemlidir."

   

  Örneğin, Amazon gibi platformlar müşterilerininin Google'da  aramalarına "amazon" eklemesi için yapacak şekilde eğitmiştir.

   

   

   

  10. Sayfa yetkisi geliştirin.

   

   

   

  Arama motorlarının sıralamalarını belirlemek için kullandığı faktörlerden biri sayfa yetkisidir.

   

  Uzun zamandır bir konu hakkında blog yazıyorsanız ve bir sektörde uzman olarak ün yapmışsanız, bu web sayfanızın yeni bir site tarafından yayınlanan bir sayfadan daha yukarda olabileceği anlamına gelir.

   

  Bu nedenle markanızı ve otoritenizi özellikle kendi şektörünüzde inşa etmek önemlidir. Düzenli olarak blog yazmayı, sosyal medyada yayın göndermeyi ve diğer siteler için yazılar yayınlamayı göz ardı etmeyin. Sektörünüzde aktif olmak itibarınızı artırmanıza yardımcı olur.

   

  Ayrıca, müşterilerinizin ilgilendiği teğetsel konular hakkında yazmalısınız. Bu, arama motorlarına sizin sektörünüz hakkında derin bilgilere sahip olduğunuzu gösterir.

   

   

   

  11. Topic Cluster modelinden yararlanın.

   

   

   

  İnsanlar bugün Google’ın, sorularının çoğu için doğru ve alakalı yanıtlar sunduğuna inandıkları için, Google'ın da her aramanın ardındaki amacı ve içeriği anlaması gerekir.

   

  Bunu yapmak için Google, kullanıcıların sorguları arasındaki topikal bağlantıları tanımak, kullanıcıların geçmişte aradığı benzer sorgulara tekrar bakmak ve onlara en iyi yanıt veren içeriği ortaya çıkarmak için gelişmiştir. Sonuç olarak Google, konuyla ilgili en yakın gördüğü içeriği sunacaktır.

   

  İşte burda topic cluster devreye girer. Topic Clusters, yani konu kümeleri, bir konu ve ilgili alt konular tarafından gruplanan birden çok içerik parçasının planlı bir şekilde birbirine bağlanması durumudur. Bir bütün olarak ele alınan konunun etrafında, ana konu içeriği ile alakalı yine yüksek aranma hacmine sahip ve tek başına bir sayfada ele alınabilecek şekildeki içeriğinizin kapsamlı şekilde ele alınması ve ana konuyla bağlanması işlemidir.

  Burada önemli olan asıl kısım ise müşterilerinizin arama motorları değil insanlar olduğunu fakat insanlara ulaşmak içinde arama motorlarını da biraz tatmin etmemiz gerektiğini unutmamak olacaktır. Topic Cluster etrafında diğer konuları ele alırken çoğunlukla insanların bu konuyla alakalı sorabilecekleri soruları tahmin etmelisiniz.

   

   

   

  12. Link Building stratejisi oluşturun.

   

   

   

  Link building, diğer web sitelerinden kendi web sitenize bağlantı alma işlemidir.

   

  Yüksek otoriteye sahip web sitelerinden ve sayfalardan yüksek kaliteli gelen bağlantılar kazanmak, alan adı otoritenizi artırmak için çok önemlidir.

   

  Yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek için kullandığımız ana yöntem, en iyi içeriğimize bağlantı vermek için daha yüksek bir alan adı veya sayfa yetkisine sahip diğer web siteleriyle ağ oluşturmaktır. İçeriğimizin, yönlendiren web sitesinin içeriğiyle alakalı olduğundan da emin olmak gerekir.

   

   

   

  13. Mümkün olduğunca URL'leri değiştirmeyin.

   

   

   

  İnternetin mucidi Tim Berners-Lee, bir zamanlar "Cool URL'ler değişmez" derdi.

   

  Aslında, bu popüler bir deyiştir: "bir URL’i Cool yapan nedir? Aslında onu Cool yapan insanlardır.”

   

  Websitenizde URL’leri değiştirdiğiniz de çoğu şeyi de baştan inşaa etmek zorunda kalacaksınız anlamına gelir. Bu nedenle uzun emekler verip belli bir yere getirdiğiniz URL’leriniz değiştirmemekte fayda var.

   

   

   

  14. Görsellerinizi sıkıştırın.

   

   

   

  İçeriğinizi arama motorları için optimize etmeyi düşündüğünüzde, resimlerinizin dosya boyutunu sıkıştırmak en öncelikli gibi görünmüyor. Ancak, Becker'e göre, resimlerinizin dosya boyutu, web sitenizin Google'ın en önemli on sıralama faktöründen biri olan sayfa yükleme hızını doğrudan etkiler.

   

  “Bir resmin dosya boyutu ne kadar büyük olursa, web tarayıcınızın bu resmi yüklemesi o kadar uzun sürer ve bu da web sitenizin bir bütün olarak yüklenme süresini artırır. Web sitenizin yükleme süresi ne kadar uzun olursa Google'ın sizi cezalandırması da o kadar olasıdır ”

   

  Sıkıştırma, görüntünün çözünürlüğünü ve sırayla dosya boyutunu azaltmak için benzer renkteki pikselleri tek piksele karıştırır. Ancak insan gözü, açık ve koyu ayrıntılara renk detaylarından daha duyarlı olduğu için, sıkıştırılmamış ve sıkıştırılmış görüntü arasındaki renk farklılıklarını tespit edemez ve algılanan kalite aynı kalıyor.

   

  Sıkıştırılmamış bir görüntünün dosya boyutu, sıkıştırılmış görüntüden dört kat daha büyük olabilir. Yine de, sıkıştırılmış görüntü, sıkıştırılmamış görüntü ile aynı algılanan kaliteye sahiptir ve çok daha hızlı yüklenir.

   

   

   

  15. Görsellerinizi isimlendirin.

   

   

   

  Arama motorları sitenizi tararken resimleri göremezler. Bir arama motoru için resimleriniz yalnızca metindir. Dosyanın adını ve resme bir tür resim yazısı olarak eklediğiniz alt metni görürler.

   

  Bu alt metin, arama motorlarına bir resmin ne hakkında olduğunu söylemenin tek yoludur, bu da resim tabanlı sonuçlarda sıralamayı umuyorsanız hayati önem taşır. Ayrıca, alt metin resimlerinizi göremeyen okuyucular için faydalıdır.

   

  Alternatif metin açıklayıcı, sayfa içeriğiyle bağlamsal olarak alakalı ve kısa olmalıdır.

   

  Nihayetinde, alt-text sadece SEO'nuz için değil, aynı zamanda sitenizi daha erişilebilir hale getirir.

   

   

   

  16. CTA'larınızı en üst düzeye çıkarın.

   

   

   

  Sayfanızı arama motorlarında sıralanacak şekilde optimize etmek, yalnızca o sayfa dönüştürmek için optimize edilmişse yararlıdır.

   

  Dönüşüm hunisinin üst kısmı, dönüşüm hunisinin ortası ve dönüşüm hunisi okuyucularının alt kısmı için içerik teklifleri oluşturarak dönüşüm planlamalısınız.

   

  Ardından, bu içerik tekliflerini iyi hizalanmış blog yayınlarıyla eşleştirebilirsiniz.

   

  Her sayfa bir dönüşüm fırsatı olduğundan, her sayfada arama yapanların niyetiyle eşleşen bir CTA bulunmalıdır.

   

   

   

  17. Geliştiricileriniz ve tasarımcılarınızla iyi ilişkiler kurun.

   

   

   

  SEO hedeflerinize ulaşmak yalnız bir çaba değildir. Geliştiricileriniz ve tasarımcılarınızla çalışmanız gerekir.

   

  Bu yüzden Frost bu insanlarla iyi ilişkiler kurmayı öneriyor.

   

  "Bu insanları tanıyın, dillerini öğrenin,onları neyin motive ettiğini anlayın. Ve en önemlisi onlara önemli SEO kavramlarını öğretin.

   

   

   

  18. Teknik bir SEO denetimi yapın.

   

   

   

  SEO'nun ana bileşenlerinden biri, sitenizin teknik kurulumudur. Bir arama motoru sayfanızı bulduğunda ve taramaya gittiğinde, sayfanızın dizinine eklenebilmesi için bunun ne hakkında olduğunu anlaması gerekir. Arama motorları sayfanızı anlamıyorsa, sonuç sayfasında göstermezler.

   

  Ancak, arama motorları web sayfalarına bizim yaptığımız gibi bakmazlar. Sayfa hızı, yinelenen içerik ve URL yapısı gibi şeyler ararlar.

   

  Teknik sorunlardan kaçınmak için web sayfalarınızda teknik denetim yapılmasını öneririz.

   

  Aranacak en önemli unsurlar:

   

  Web sitesinde gezinme ve bağlantılar

  Basit URL yapısı

  Sayfa hızı

  Ölü veya bozuk bağlantılar

  Site haritası

  Yinelenen içerik

   

   

   

  19. Verilerinizi kontrol edin, iki kez kontrol edin ve üç kez kontrol edin.

   

   

   

  SEO dünyası sürekli gelişmektedir. Bu nedenle, gerçekten başarılı olmak için, başarınızı ölçmeniz ve verilerinizi kontrol etmeniz gerekir.

   

  Aşağıdaki gibi şeyleri ölçmelisiniz:

   

  Organik trafik artışı

  Anahtar kelime sıralamaları

  Organik trafikten dönüşümler

  Sayfadaki ortalama süre

  Çıkma Oranı

  Bağlantı büyümesi

   

   

   

   

  Jak Akdogan CEO
  Kurucu/Founder @Cevaheer.com
  jak.akdogan@cevaheer.com

   

   

  Yorumlar
  • data
   data
  Yorum Alanı
En Son Yayınlar
X Kapat
X Kapat
X Kapat
X Kapat